Calathea gentis, kuriai būdingi ryškiai pažymėti, pailgi lapai akinančiomis spalvomis, apima kai kuriuos gražiausius atogrąžų augalus pasaulyje.
Dėl augalų akį traukiančių juostelių ir gyslų jie dažnai žinomi tokiais pravardžiais kaip augalas zebra, povas arba barškuolės augalas.
Kalatėjas galima rasti lauke atogrąžų aplinkoje ir jos negali toleruoti šaltos temperatūros. Taigi kitur jie paprastai auginami patalpose ištisus metus kaip kambariniai augalai. Be to, kalatėjos gali būti sunkiai prižiūrimos, nes garsėja savo reputacija dėl savo augimo sąlygų. Tačiau kai tenkinamos šios sąlygos, jie auga gana greitai ir dažnai pasiekia brandų dydį per metus. Jas geriausia sodinti pavasarį.
Kalatėjos priežiūra gali būti sudėtinga tik todėl, kad augalams reikalingos specifinės sąlygos ir jie nėra ypač atsparūs nepaisyti. Tačiau jie klesti lauke savo gimtajame atogrąžų klimate. Ir jie klestės patalpose, jei sugebėsite imituoti tokį klimatą.
Kalatėjos turi šiltnamio efektą sukeliančių augalų reputaciją, todėl nesunku suprasti, kodėl. Jie labai jautrūs vėsiai temperatūrai ir geriausiai auga, kai laikomi šiltoje, drėgnoje aplinkoje, kurią dažnai suteikia šiltnamiai. Tačiau tai galima imituoti ir savo namuose. Geros naujienos yra tai, kad jie neužima daug vietos, tik vidutiniškai užauga iki maždaug 60 cm aukščio ir pločio, todėl gali tilpti daugelyje skirtingų namų ir sodų.
Kokios šviesos reikia kalatėjai?
Nors tropiniams augalams tai gali atrodyti priešinga, kalatėjos renkasi filtruotą šviesą ar šešėlį. Jie įpratę augti po medžių laja džiunglių apačioje, todėl prisitaikė prie trumpų saulės spindulių, o ne prie nuolatinių atšiaurių spindulių. Taigi saugokite savo kalatėjas nuo tiesioginių saulės spindulių, nes per daug šviesos gali nudeginti lapus ir išblukti jų ryškūs raštai. Auginant juos patalpose, turėtų pakakti netiesioginės saulės iš lango į rytus, pietus ar vakarus. Naudinga augalą pasukti, kad saulė patektų į jį tolygiai. Galite pastebėti, kad jūsų kalatėjos lapai juda visą dieną, naktį susilanksto, o ryte atsiveria plačiau. Taip augalas gali maksimaliai sugerti saulę.
Kokios trąšos tinka kalatėjai?
Jei norite, kad augalas būtų vešlus, sotus, kartą per mėnesį apdorokite savo kalatėjos pusiau subalansuotomis skystomis trąšomis visą pavasarį, vasarą ir rudenį, vadovaudamiesi etiketėje pateiktais nurodymais. Nenaudokite trąšų žiemos mėnesiais, kai augalas natūraliai auga mažiau.
Ar reikia genėti kalatėjas?
Kalatėjai nereikia reguliaraus genėjimo. Vienintelė priežiūra, kurią turėsite atlikti, yra nukirpti rudus, nuvytusius lapus, nes jie natūraliai nudžiūsta. Ir tai tikrai tik tam, kad augalas atrodytų gražiai ir tvarkingai, nes lapai galiausiai nukris patys.
Kaip užsiauginti kalatėjas iš sėklų?
Dauguma žmonių, sodindami kalatėjas, renkasi daigynus. Pradėjus juos iš sėklų, sėkmės procentas yra įvairus. Tačiau verta pabandyti, jei norite sutaupyti pinigų, nes sėklos yra palyginti nebrangios. Geriausias laikas pradėti sėti yra ankstyvą pavasarį.
Užpildykite mažas talpyklas arba sėklų dėklą sėklų mišiniu. Įsitikinkite, kad bet kuriame jūsų naudojamame konteineryje yra daug drenažo angų. Sudrėkinkite sėklų pradinį mišinį. Šiek tiek įspauskite sėklas į mišinį. Uždenkite indą skaidria plastikine plėvele, kad sulaikytumėte drėgmę, ir padėkite indą į šiltą vietą su ryškia, netiesiogine šviesa.
Kokios dirvos reikia kalatėjoms?
Kalatėjos teikia pirmenybę priemolio arba humusingam dirvožemiui, kuriame gausu organinių medžiagų. Geriausias yra šiek tiek rūgštus arba neutralus dirvožemio pH. Vazoniniams augalams gerai tinka lengvas ir erdvus durpinis vazonų mišinys, kaip ir bet koks specialus mišinys, skirtas afrikietiškoms žibuoklėms.
Kokioje temperatūroje auga kalatėja?
Reguliariai laistykite, kad dirvožemis būtų nuolat drėgnas (bet ne permirkęs). Kalatėjos mėgsta daug vandens, tačiau jos nenori būti užmirkusios. Calathea augalai klesti, kai laikomi nuo 21 iki 29 laipsnių temperatūroje. Jie gali toleruoti nukritimą iki 15 laipsnių, bet ne žemesnę. Be to, kalatėjos augalai teikia pirmenybę 50% ir aukštesnei drėgmei. Patalpose galite padidinti drėgmės lygį aplink savo augalą, šalia pastatydami drėkintuvą. Taip pat galite įdėti augalo talpyklą ant padėklo, pripildyto vandens ir akmenukų, užtikrindami, kad konteinerio dugnas neliestų vandens. Be to, terariumai gali būti puiki galimybė sukurti drėgnas sąlygas; jums tereikia rasti vieną pakankamai didelį, kad galėtų priglausti besiskleidžiančius kalatėjos lapus.
Kaip dauginimas kalatėjos?
Kalatijų dauginimas yra ne tik nebrangus būdas gauti naujų augalų, bet ir leis atgaminti ypač gražių spalvų ir raštų augalus. Pavasaris arba vasara yra geriausias laikas dauginti kalatėją, nes šiuo laikotarpiu ji sparčiai auga. Sėkmingiausias kalatėjos dauginimo būdas yra šaknų dalijimas, tačiau tai turėtų būti daroma tik tuo atveju, jei motininis augalas yra sveikas ir ne jaunesnis kaip 2 metų.
Palaistykite augalą dieną prieš planuodami jį padalyti, kad šaknys galėtų sugerti pakankamai drėgmės, kol jos nebus pažeistos. Atsargiai iškaskite augalą, nepažeisdami jo šaknų. Lėtai atplėškite šaknis, kad augalas būtų padalintas į dvi dalis. Sodo šakutė gali būti naudinga norint atskirti užsispyrusias šaknis. Persodinkite naujas dalis naujose auginimo vietose tame pačiame gylyje, kuriame jie augo anksčiau. Vanduo dirvai sudrėkinti.
Kaip tinkamiausiai persodinti kalatėją?
20-25 cm skersmens ir gylio talpykla turėtų gerai tikti kalatėjos augalui. Įsitikinkite, kad jame yra daug drenažo angų. Be to, neglazūruotas molis gali būti gera medžiaga, leidžianti per jo sienas išgaruoti perteklinei dirvožemio drėgmei, jei esate linkęs perlaistyti.
Viename vazone geriausia laikyti po vieną kalatėjos augalą, kad šaknys nebūtų perpildytos. Planuokite kas kelerius metus persodinti į 3-5 cm skersmens indą. Kalatėjos augalai, pririšti prie šaknų, gali tapti silpni ir nesveiki, nes nesugebės efektyviai pasisavinti drėgmės ir maistinių medžiagų.
Persodinti geriausia pavasarį arba vasaros pradžioje aktyvaus augalo auginimo sezono metu. Gerai laistykite kalatėją dieną ar dvi prieš persodinimą, kad sumažintumėte augalo įtampą. Švelniai ištraukite šaknies gumulėlį iš seno vazono, palikdami šaknis kiek įmanoma nepažeistas. Ir pasodinkite tame pačiame gylyje į naują vazoną, aplink jį užpildydami šviežiu vazonų mišiniu.
Ką daryti jeigu ruduoja kalatėjos lapai?
Kai kalatėjos auginamos jiems patinkančioje aplinkoje, jos turi nedaug problemų. Tačiau kai sąlygos net šiek tiek nepalankios, gali kilti problemų. Jei pastebite, kad jūsų kalatėjos lapų kraštai ruduoja arba nuvysta, tai yra tikras ženklas, kad reikia padidinti laistymo dažnį. Jei pajutote sausumą, kai įkišote pirštą centimetrą ar du žemyn į dirvą, duokite augalui šiek tiek vandens.
Kaip elgtis kai pagelsta kalatėjos lapai?
Kalatėjos yra stebėtinai išrankios, kai kalbama apie gaunamo vandens tipą. Jie jautrūs keletui mineralų, paprastai randamų daugumoje vandentiekio vandens, todėl jų lapai gali pageltonuoti. Kad to išvengtumėte, laistykite kalatėją filtruotu vandeniu, lietaus vandeniu arba vandeniu iš čiaupo, kuris per naktį nustojo, kad išgaruotų esantis chloras ar fluoras.
Kokius žingsnius reikia padaryti, kad peržiemotų kalatėja?
Jei jūsų vasaros temperatūra naktį pasiekia ne žemesnę kaip 15 laipsnių, sezonui galite išsinešti kambarinį augalą. Jūsų klimatas taip pat turi būti vidutinio ar didelio drėgnumo. Tačiau kai tik temperatūra pradeda kristi iki 15 temperatūros, laikas sugrąžinti augalą į vidų. Tačiau pirmiausia apžiūrėkite lapus ir konteinerį, ar nėra sodo kenkėjų. Jie dažnai gali būti numušti vandens purškimu iš žarnos arba gali tekti naudoti insekticidinį muilą. Tada grąžinkite augalą į jo vietą viduje ir atnaujinkite metodus, kad padidintumėte drėgmę, jei reikia.
Kokie kenkėjai ir ligos puola kalatėją?
Kadangi kalatėjos augalai renkasi drėgną aplinką, jie yra jautrūs grybiniams uodams (kurie klesti, kai yra drėgmės). Paprastai jie neturi įtakos augalo sveikatai ir gali būti išnaikinti naudojant neemo aliejų. Kiti paplitę kenkėjai yra amarai, miltligės, voratinklinės erkės ir žvyneliai. Daugelis šių problemų gali būti išspręstos naudojant keletą sodininkystės aliejaus arba insekticidinio muilo.
Kaip priversti Calathea žydėti?
Calathea rūšys pasižymi violetinėmis, baltomis arba geltonomis gėlėmis, kurios atsiranda ant spyglių pavasarį iki vasaros pabaigos. Gėlės yra asimetriškos vamzdinės formos su trimis žiedlapiais ir taurėlapiais. Ir jie turi švelnų citrusinių vaisių kvapą. Augalams nereikia ypatingos priežiūros, kai jie žydi; tiesiog įsitikinkite, kad jie ir toliau gaus tinkamą vandenį, drėgmę ir šilumą. Kalatėjos retai žydi patalpose, nes jos išrankios, kad žydėtų žydėti tiksliai natūraliomis augimo sąlygomis. Jei tikitės, kad gėlės lydės ryškią augalo lapiją, apsvarstykite Calathea crocata rūšį. Kartais, bet ne visada, jis žydės optimaliomis patalpų sąlygomis.