Categories
Kambarinės gėlės

ASPIDISTRA – kambarinė lapinė gėlė

Aspidistra (Aspidistra Ker Gawl.)

Aukštoji aspidistra (Aspidistra elatior Blume) priklauso lelijinių (Liliaceae) šeimai. Auga Kinijoje ir Japonijoje. Lapai odiški, tamsiai žali, 10-12 cm pločio. lancetiški, statūs, ilgaamžiai, išgyvena apie 10 metu. Žiedai neryškūs, išauga iš šakniastiebio, tamsiai violetiniai rudo atspalvio, varpelio formos, iš šešių apyžiedžio lapelių.

Dauginama, dalijant kerelį. Geriausia dauginti pavasarį. Išėmus iš vazono kerą, lengvai nukrečiama žemė. Dalijama peiliu. Kiekviena atskirta dalis turi būti su šaknimis. Pažeistos šaknys apibarstomos trinta medžio anglimi. Kerelis sodinamas 2-3 cm gyliu. Aspidistrą galima dauginti ir lapais. Lapas nuskinamas taip, kad išliktų plačioji lapkočio dalis nepažeista. Truputį apdžiovinamas, dedamas į stiklainį su vandeniu. Stiklainio viršus aptepamas plastilinu, kad nepatektų oro. Po kurio laiko iš lapkočio pamato prasikala šaknys.

Sodinama į lapinės, velėninės ir perpuvusios mėšlinės žemės mišinį (1:2:1). Persodinama retai, per dvejus trejus metus. Vasarą laistoma gausiai, žiemą retai, laikoma vėsioje patalpoje. Drėgmės pertekliui nejautri, gerai pakenčia ir sausrą. Tręšiama srutomis (1:5) arba mineralinių trąšų mišiniu (5 g litrui vandens). Gerai auga 15-18°C temperatūroje, šviesesnėse ir tamsesnėse patalpose.

Aspidistros forma margais lapais geriau auga šviesiuose kambariuose. Tamsesnėje vietoje išauga ne tokie dekoratyvūs lapai.

Tinka interjerams puošti, galima komponuoti su paparčiais ir kitais smulkialapiais augalais. Atspari dujoms, dulkėms. Auga greitai.


Šaltinis wikipedia