Begonia

AUKŠTŲJŲ BEGONIJŲ DAUGINIMO BŪDAI

2016-07-09

Dauginimas auginiais.

Aukštąsias begonijas galima padauginti tiktai vegetatyviai. Nuo motininių augalų ūgliai pjaunami 8-10 cm ilgio. Jie turi turėti ne mažiau kaip 2 lapus ir 2 pažastinius pumpurus. Dauginti paruošti auginiai sodinami į dėžutes. Substratas — durpių ir smėlio lygių dalių mišinys. Substratui esant 20°C šilumos, auginiai įsišaknija per 3 savaites.

Įsišakniję auginiai persodinami į 6 cm skersmens vazonus. Galima sodinti į aukščiau nurodytą substratą arba lapinės žemės, durpių ir smėlio mišinį (1:1:1). Ant stelažų užpilama durpių ir į jas sustatomi vazonai. Laistoma saikingai.

Šaknims apipynus žemės gumulą, begonijas reikia persodinti 9 cm skersmens vazonus. Kad augalai geriau šakotųsi, nugnybiama viršūnė. Nepinciruotos begonijos žydi anksčiau, tiktai ne taip gausiai. Norint atitolinti žydėjimo pradžią, jas reikia pinciruoti kelis kartus, šiuo atveju išauga šakotas, gražus, gausiai žydintis keras.

Antrą kartą begonijos persodinamos didesnius vazonus taip pat tada, kai šaknys apipina žemės gumulą.

Dauginimas lapais.

Nuo motininio augalo nupjaunami 3-4 gerai išaugę, sveiki lapai. Lapkočiai sutrumpinami iki 1-1,5 cm ir taip paruošti lapai susmaigstomi į substratą šiek tiek apspaudžiant. Lapkotis smeigiamas tiek, kad lapo lakštas substrato nesiektų.

Dauginti paruoštus lapus substratą susmaigsčius, stelažas apdengiamas medžiaga. Jeigu dirbtinis rūkas neįrengtas, medžiaga iš viršaus apipurškiama vandeniu, nes purkšti ant lapų negalima. Kas rytą stelažą reikia labai atsargiai pradengti ir apie 15 min. pravėdinti. Esant šiltnamio temperatūrai 20-22°C, o substrato 22-24°C, lapai įsišaknija per mėnesį. Substratui pradžiūvus, reikia labai atsargiai palaistyti. įsišakniję lapai nepersodinami tol, kol nesusidaro jauno augalo rozetė.

Praėjus 3-4 savaitėms po įsišaknijimo, augalai sodinami 10 cm skersmens vazonėlius.


Šaltinis: wikipedia