Categories
AZALIJA Kambarinės gėlės

AZALIJŲ AUGINIMO PATARIMAI

Dauginimas.

Azalijos dauginamos viršūniniais ūgliais. Taip jas dauginti galima ištisus metus, tačiau geriausia kovo—balandžio mėn., kai genimos antrametės, realizuoti skirtos azalijos ir rugpjūčio—rugsėjo mėn., kai formuojamos pirmametės azalijos.

Ūgliai pjaunami pusiau sumedėję, 5-8 cm ilgio ir pašalinami 2-3 apatiniai lapeliai. įšaknijama samaninėse durpėse. Paruošti auginiai substratą susmeigiami cm gyliu ir 3×3 cm atstumu. Auginius susmaigsčius, gerai paliejama, dėžutės sustatomos ant stelažų ir uždengiamos polietileno plėvele. Ji neturi siekti auginių. Dėžutėse turi būti geras drenažas. Po savaitės kasdien rytais plėvelė pakeliama ir auginiai apipurškiami vandeniu tiek, kad substratas būtų drėgnas, bet ne šlapias. Esant 20-25°C šilumos, auginiai įsišaknija per 6-8 savaites. įsišaknijusioms ir pradėjusioms augti azalijoms reikia daug šviesos ir gryno oro, todėl polietileno plėvelė nuimama.

Jaunų azalijų auginimas.

Auginiams įsišaknijus ir šiek tiek paaugus, jie sodinami dėžutes 5×5 cm atstumu, o vėliau, pradėjus liestis lapais —20×20 cm atstumu. Substratas tinka toks pat, kaip ir dauginimui. Dėžutėse pasodintoms azalijoms prigijus ir greitai pradėjus augti, kas 10 d. palaistoma mineralinių trąšų tirpalu. Nuo spalio mėn. jau nebetręšiama, saikingai laistoma.

Sekančių metų kovo mėn. jau antrametes azalijas reikia persodinti į šiltnamio lysves arba stelažus po 18-30 augalų į 1 m2, priklausomai nuo veislės ir nuo kerelių dydžio. Kovo—balandžio mėn. jos nukarpomos . ir nukirpti ūgliai įšaknijami. Vėliau jas galima karpyti gegužės pradžioje, kad realizuoti skirtos azalijos iki rudens spėtų sukrauti žiedpumpurius.

Prieš 4-6 savaites iki žydėjimo azalijos, su gerai susiformavusiais žiedpumpuriais, persodinamos į vazonėlius. Kol nusispalvins žiedpumpuriai, dažnai apipurškiama vandeniu. Prie žiedpumpurių augančius ūglius reikia nuskabyti.

Formavimas.

Jau pirmaisiais augimo metais azalijas reikia formuoti. Joms įsišaknijus ir išaugus iki 12-14 cm, nukarpomos viršūnės vienodu aukščiu ir vienu metu. Karpoma taip, kad ant augalo liktų ne mažiau kaip 5 lapai.

Rugpjūčio mėn. jaunų azalijų jau turi 5-6 ūglius, kurie patrumpinami, paliekant po 5 lapus ant kiekvieno. Nukirptas ūglių viršutines galima įšaknyti.

Trečią kartą ankstyvųjų  azalijų viršūnės trumpinamos kovo mėn., o vėlyvųjų — balandžio mėn., kurias taip pat galima įšaknyti. Po poros savaičių azalijas reikia apžiūrėti, nes, patrumpinus viršūnes, greitai pradeda augti buvę silpni, maži ūgliai, kurie gali pralenkti anksčiau patrumpintus. Tokius ūglius taip pat reikia nukirpti, tada keras bus gražesnės formos.

Jauni ūgliai trumpinami nugnybiant pirštais, o sumedėję nukerpami žirklėmis ar nupjaunami peiliu.

Laistymas.

Vasarą azalijoms reikia daug drėgmės, todėl jos kasdien laistomos ir 2-3 kartus per dieną apipurškiamos vandeniu. Kad šiltnamio oras būtų drėgnesnis, reikia palaistyti ir takus. žiemą azalijos laistomos saikingai, tik tiek, kad neperdžiūtų substratas. Perdžiovintos ar per daug palietos azalijos pradeda mesti lapus. Taip pat jos meta lapus kai per mažas substrato rūgštingumas. Reikalingam pH 4-4,5 sudaryti, azalijas reikia laistyti sieros rūgštimi parūgštintu vandeniu.

Temperatūrą.

Azalijos įšaknijamos 20-25°C temperatūroje. Augalams įsišaknijus, ją galima sumažinti iki 18-20°C. Žiemą azalijas reikia laikyti vėsiame, 5-6°C šiltnamyje. Vėdinant šiltnamį, žiūrėti, kad joms nepūstų skersvėjai, kuriems azalijos labai jautrios. Prieš realizaciją į vazonėlius pasodintos azalijos turi būti laikomos 20-22°C temperatūroje.

Šviesa.

Vasarą azalijoms kenkia tiesioginiai saulės spinduliai, todėl nuo gegužės mėn. šiltnamį reikia pritemdyti. Rugpjūčio mėn. nebetemdoma, nes ankstyvosios azalijos jau pradeda krauti žiedpumpurius.

Papildomas trešimas.

Per vasarą azalijos tręšiamos kas 7-10 d. Papildomai tręšti reikia atsižvelgiant į agrochemines analizes.

Paprastai pirmametės azalijos spalio—lapkričio mėn. jau nebetręšiamos, o antraisiais ir trečiaisiais metais nustojamos tręšti, kai pradeda krauti žiedpumpurius. Azalijos jautriai reaguoja azoto, kalcio, geležies, vario trūkumą ir kalio, magnio, boro bei mangano perteklių.


Šaltinis: wikipedia