Balinis ajeras

2023-06-25 Vaistažolės

Žolinis daugiametis augalas Lot. Acorus calamus L., žinomas kaip Balinis ajeras, yra iš Ajerinių (Araceae) šeimos. Jis siekia 50-125 cm aukščio, o jo šakniastiebis yra 1,5-3 cm storio, žalsvai rusvas, šliaužiantis, nariuotas ir šakotas, su daugybe pridėtinių šaknų. Šakniastiebis taip pat pasižymi ryškiai žymėtais lapų pėdsakais, aromatingu kvapu ir kartumo poskoniu. Jo skerspjūvis yra baltai rausvas ir lengvai akytas.

Stiebas yra briaunotas vienoje pusėje ir įlinkęs kitoje, o lapai, išaugę iš šakniastiebio viršūnės, yra bekočiai, ilgi, kardiški, ryškiai žali ir blizgantys. Jų pakraščiai dažnai yra banguoti. Žiedai sudaro 4,5-12 cm ilgio cilindrinį, į šoną pakrypusį burbulą.

Balinis ajeras Lot. Acorus calamus L.

Kur randamas, kada žydi ir paplitimas (balinis ajeras)

Lietuvoje ajero sėklos nesubręsta. Šis augalas žydi birželio-liepos mėnesiais ir dauginasi per šakniastiebius. Jis yra plačiai paplitęs ežerų, tvenkinių, kūdrų, nesraunių upių pakraščiuose, pelkėse ir pelkėtose vietose. Koncentruoti ir dideli augalų būriai randami Nemuno deltoje bei ežeringuose Rytų ir Pietų Lietuvos rajonuose.

Balinio ajero veikliosios medžiagos

Balinis ajeras yra įtrauktas į „Apribotų ir draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų sąrašą“. Jo šakniastiebiuose randama 2-9% eterinio aliejaus, glikozido akorino, alkaloido kalamino, krakmolo, dervų, 29 mg vitamino C, pėdsakai rauginių ir kitokių medžiagų. Eterinio aliejaus sudėtyje (kuris gali kisti) yra 1% d-pineno, 7% d-kamfeno, 8,7% d-kamfaro, 3% borneolio, eugenolio, azarono, kalomolo, kalameno, kalakoreno, kariofileno, gvajeno, akorono ir kt. Be to, lapuose yra eterinio aliejaus, rauginių medžiagų, iki 500 mg vitamino C.

Kaip paruošiamas  (balinis ajeras ir jo dalys)

Šakniastiebiai kasami pavasarį arba rudenį, nepažeidžiant daugiau nei 1/4 esamo ploto. Tą pačią vietą žaliavai imti galima tik po 5-8 metų. Šakniastiebiai iškeliama šakėmis arba kastuvais, išplaunami, nupjaunamos smulkios šaknelės bei lapai ir apvytina. Tada jie supjaustomi 5-30 cm ilgio gabaliukais, o stori perplaunami išilgai pusiau ir išklojami šiltoje, gerai vėdinamoje patalpoje arba skardinėje pastogėje. Džiovinimo temperatūra turi būti 30-35 °C.

Kur ir kaip vartojamas

Iš džiovintų šakniastiebių ruošiami antpilai, ištraukos, milteliai. Jie naudojami virškinimo sutrikimams, apetito praradimui, atsigaunant po gripo, inkstų akmenligei, žaizdų gydymui. Be to, jie naudojami aromatinėms vonioms, plaukų slinkimui sulaikyti, naudojami parfumerijos pramonėje, likerių bei kitų gėrimų gamyboje.

Kada nerekomanduojama vartoti

Reikia nepamiršti, kad didelės ajero dozės gali padidinti kraujavimą menstruacijų metu, todėl jis nerekomenduojamas esant sausai odai. Švieži ajero šakniastiebiai yra šiek tiek nuodingi.