Pavasarinis adonis
2023-06-25 Vaistažolės
Pavasarinis adonis (Lot. Adonis vernalis L.) – šakniastiebis trumpas, storas, rudai juosvas. Stiebai 3-4, po žydėjimo išauga iki 40 cm, paprastai nešakoti, lygūs, prie pagrindo rusvi, apaugę rusvais žvyniškais lapeliais. Lapai 2-4 kartus plašlakiškai suskaldyti; skiltys linijiškos, lygiakraštės, plikos arba truputį plaukuotos. Žiedai pavieniai stiebų ir šakų viršūnėse, statūs, dideli, 3-7 cm pločio. Apyžiedis sudėtinis. Taurėlapiai plačiai kiaušiniški, plaukuoti. Vainiklapių 10-20, pailgai elipsiški, galuose kiek susiaurėję, sveiki arba smulkiai dantyti, 15-40 mm ilgio ir 5-12 mm pločio, šviesiai geltoni. Vaisius sutelktinis, ovališkas, apie 20 mm ilgio ir 12 mm pločio. Sėklos raukšlėtos, su tiesiu arba žemyn lenktu snapeliu. Žydi balandį-birželį.
Kur auga ir kaip atrodo pavasarinis adonis
Pavasarinis adonis daugiametis žolinis augalas iš vėdryninių (Ranunculaceae) šeimos, yra įsimponavęs daugeliui sodininkų ir botanikų savo gražiais, šviesiai geltonais žiedais. Nors jis savaime Lietuvoje neauga, bet gali būti sėkmingai auginamas, suteikiant sodams ir parkams pavasarį gyvybės ir spalvos.
Pavasarinio adonio veikliosios medžiagos
Pavasarinio adonio žolėje svarbiausios veikliosios medžiagos yra širdį veikiantys glikozidai: cimarinas, adonitoksinas, K-trofantinas. Be to, yra flavoninio glikozido adonivernito, 2,6-dimetoksichinono, saponinų, fitosterinų, alkoholio adonito, šaknyse yra kumarino vernadino. Visa tai rodo, kad pavasarinis adonis nėra tik estetiškai patrauklus augalas, bet ir potentus gydomųjų savybių šaltinis.
Kokios dalys naudojamos medicinoje?
Visa pavasarinio adonio antžeminė dalis (Adonidis vernalis herba) vartojama medicinos tikslais. Žolė ties apatiniais stiebo lapais pjaunama nuo žydėjimo pradžios iki vaisių brendimo. Tačiau ją reikia rinkti ir džiovinti atsargiai, nes tai nuodingas augalas.
Ką ir nuo ko gydoma
Pavasarinio adonio preparatais gydomos širdies ir kraujagyslių ligos su lėtiniu širdies nepakankamumu, širdies neurozė ir kt. Adonio veikimas silpnesnis nei rusmenės ir strofanto, bet adonis neturi stipraus kumuliacinio veikimo (nesikaupia organizme) kaip rusmenė.
Pavasarinis adonis turėtų būti vartojamas labai atsargiai
Vis dėlto, pavasarinio adonio vartojimas turi kontraindikacijų. Jis nevartojamas sergant hipertonija, bradikardija, neštumo metu, esant padidėjusiam kraujo krešumui. Atsižvelgiant į šias rizikas, pavasarinis adonis turėtų būti vartojamas labai atsargiai.
Nors pavasarinis adonis yra augalas, kurį galima rasti daugelyje sodų, jo naudojimas/vartojamas turi būti su specialistų priežiūra. Jo nuodingos savybės gali sukelti rimtų sveikatos problemų, todėl būtina laikytis rekomenduojamo vartojimo ir nereikėtų jo naudoti be profesionalios medicininės konsultacijos. Tęskite mėgautis šio gražaus augalo grožiu, bet prisiminkite, kad jo nauda ir rizika yra glaudžiai susiję.