Categories
CHRIZANTEMOS Kambarinės gėlės

CHRIZANTEMŲ DAUGINIMAS

Chrizantemas galima pradėti dauginti jau vasario mėn. Po mėnesio pakankamai išauga naujų ūglių kuriuos galima vėl įšaknyti. Ankstyvosios veislės baigiamos įšaknyti iki gegužės vidurio, vidutinio vėlyvumo iki gegužės pabaigos, o vėlyvąsias galima dauginti ir birželio pradžioje. Vėliau padaugintos chrizantemos išauga žemesnės, tai ypač svarbu, numatant auginti vazonuose.

Prieš ūglių skynimą motininiai augalų nupurškiami insekticidais nuo baltasparnių, voratinklinių erkučių ir amarų. Nuo šliužų išdėliojami specialūs jaukai. Ūgliai pjaunami aštriu peiliu, iš karto reikiamo ilgio, prie motininio augalo paliekant 2 lapus, tada greičiau atauga nauji ūgliai. Ūglis pjaunamas žemiau lapo prisegimo vietos ir apatinis lapas pašalinamas. Anksti įšaknijant, ūgliai pjaunami 7-8 cm ilgio, o vėliau 5-6 cm. Galima juos ne pjauti, o reikiamame aukštyje nulaužti ir sodinti be papildomo paruošimo. Šiuo atveju reikia mažiau darbo sąnaudų ir nepernešamos ligos. Ūglio apatinė dalis neturi būti nei per daug minkšta, nei per daug kieta, nes sumedėję ūgliai ilgiau šaknijasi, o minkšti pūva. Esant būtinam reikalui, nupjautus ūglius galima 14-28 d. išlaikyti 2-3°C šilumos ir 70% santykinės drėgmės patalpoje. Jie turi būti sudėti polietileno maišelius. arba plėvele išklotas kartonines dėžes. įsišaknijusių ūglių geriau nesandėliuoti.

Auginiams įšaknyti ant stelažo arba i dėžutę pripilama garais iškaitintos kompostinės žemės ir durpių mišinio , o ant viršaus užpilama 1,5-2 cm sluoksnis išplauto smėlio ir durpių mišinio (1:1) arba perlito. Taip paruoštas substratas išlyginamas ir sudrėkinamas. jų ūgliai smeigiami ne giliau kaip 1.5 cm ir 4×4 arba 5×5 atstumais. Per tankiai susmaigstyti ūgliai gali pradėti pūti, o per retai — vysti. Paprastai 1000 auginių susmaigstoma 2-2,5 m2. Susmaigstyti auginiai gausiai palaistomi ir gerai uždengiami įpakavimo medžiaga, kad tarp jos ir auginių liktų 25-35 cm tarpas. Polietileno plėvelė mažiau tinka, nes jos apačioje susikaupę vandens lašai krinta, ant auginių ir jie gali pradėti pūti.

Chrizantemų auginiai geriausiai įsišaknija esant 14-16°C temperatūrai, o substrato 2°C aukštesnei, todėl, įšaknijant žiemą, jį reikia pašildyti, ypač pirmąsias 5-8 d. Tačiau per aukšta temperatūra kenksminga, nes, esant apie 20°C, ūgliai nors ir greičiau įsišaknija, tačiau dažniau ir pradeda pūti.

Pirmąją savaitę įpakavimo medžiaga nuo besišaknijančių auginių nuimama kasdien ir auginiai pravėdinami. Iš pradžių ji nuimama 1 val., o vėliau vėdinama ilgiau.


Šaltinis: wikipedia