Categories
Kambarinės gėlės

GEBENĖ – kambarinė lapinė gėlė

GEBENĖ (Hedera L.)

Gebenė lipikė (Hedera helix L.). Aralinių (Araliaceae) šeimos daugiametis, visžalis, laipiojantis augalas. Kilęs iš Pietų Europos ir Šiaurės Afrikos. Stiebas su orinėmis šaknelėmis, kuriomis užlipa iki 10-15 m aukščio. Lapai su 3-5 skiautėmis, tamsiai žali, baltomis gyslomis, odiški, apatinė jų pusė šviesesnė. Žydinčių šakučių lapai ištisiniai, neskiautėti, nusmailėjusia viršūne. Žiedai dvilyčiai, smulkūs, gelsvai žali. Žydi rugpjūčio—rugsėjo mėnesiais. Vaisius — uoga. Mūsų sąlygomis nežydi. Kambariuose auginamos H. helix cv. Cllusii— lapai smulkūs, penkiaskiaučiai, tamsiai žali, kraštai su baltu apvadu; cv. Gloire de Morengo — augalas greit augantis, lapai dideli, su baltomis dėmėmis.

Kanarinė gebenė (Hedera canariensis Wild., sin., H. maderensis Koch.). Savaime auga Kanarų salose. Lapai su 3-5 skiautėmis, vaisinių šakučių lapai neskiautėti, 12 cm ilgio. Kambariuose auginama cv. Golden Leaf — lapai su geltonomis dėmėmis ir ryškiomis gyslomis, ištisiniai, panašūs į antarktinio lamsto.

Kolchidinė gebenė (Hedera colchica K. Koch.). Kilusi iš Kaukazo ir Irano. Jauni ūgliai apaugę rausvai gelsvais plaukeliais. Lapai dideli, pamatu, tamsiai žali. Rečiau pasitaiko margalapės formos.

Gebenė dauginama auginiais ištisus metus. Galima dauginti ir sėklomis. Auginiai pjaunami 8-10 cm ūgio ir sodinami į vazonus, kurie pridengiami gaubtais. Galima dauginti ir su 1-2 lapais (1 m2 2 tūkst. auginių). Dauginimo dėžė šildoma iš apačios (16-18 °C). Dekoratyvinės formos sunkiau įsišaknija, todėl prieš sodinant auginį reikia apvelti indolilacto rūgšties ir medžio anglies milteliais. Įsišakniję augalai sodinami į 8 cm skersmens vazonus po 3-5 augaliukus. Sodinama į kompostinės ir inspektinės žemės mišinį (lygiomis dalimis). Pasodinus laistoma saikingai, o po 2 savaičių gausiai. Vasarą laistoma gausiai, retkarčiais purškiama, žiemą saikingai. Tręšiama srutomis (kartą per savaitę). Kambariuose auga gerai, greit pripranta prie sauso oro. Žiemą tinkamiausia 12-16°C temperatūra. Gebenė lipikė gerai auga ir 6-8 °C temperatūroje. Šiltuose kambariuose meta lapus. Margalapės formos geriau auga šviesiuose kambariuose. Gebenė lipikė gerai auga ir tamsiuose.

Tinka ažūrinėms sienelėms dekoruoti, auginti loveliuose ir kompozicijoms su stambialapiais augalais.


Šaltinis:  wikipedia