Categories
ROŽĖS

ROŽIŲ ĮSKIEPIAI IR JŲ PARUOŠIMAS

Įskiepiams naudojami tik vienmečiai kultūrinių rožių veislių ūgliai, vadinami skiepūgliais. Jie gali būti su 2-3 arba su viena akute. Skiepijimas akute vadinamas akiavimu.

Rožių krūmų vešlumas labai priklauso nuo skiepūglių, ypač jų akučių subrendimo. Nežydinčių, smarkiai augančių, nesumedėjusių ūglių akutės netinka akiavimui. Iš jų dažniausiai išauga stiprūs, bet labai mažai arba ir visiškai nežydintys augalai, o jeigu iš tokių krūmų pakartotinai imamos dauginimui akutės, rožės gali visiškai nežydėti. Taigi akiavimui akutes būtina imti tik iš peržydėjusios šakutės. Akučių subrendimas labai priklauso nuo oro sąlygų ir pačios veislės savybių. Pavyzdžiui, arbatinių hibridinių rožių akutės paprastai subręsta tik praėjus kelioms dienoms po peržydėjimo, remontantinių — jau pilno žydėjimo metu, o poliantinių — žydėjimo pradžioje.

Per karščius labai dažnai ir peržydėjusių šakučių akutės būna dar ne visiškai subrendusios. Apie akučių subrendimą galima spręsti iš kai kurių išorinių požymių. Kai akutė subrendusi, spygliai nuo ūglio lengvai nusiima, o kai ūglis nesumedėjęs ir akutės nesubrendusios, spygliai sunkiai atšoksta, lankstūs. Paprastai ūg1io, iš kurio galima imti akutes akiavimui, po žieve esantis sluoksnis būna ne žalias, bet gelsvas arba baltas.

Skiepūglį nupjovus, tuojau pat reikia nuskinti lapalakščius, paliekant apie trečdalį lapkočio. Brandžiausios akutės paprastai būna vidurinėje skiepūglių dalyje, tik laipiojančių rožių ūglio viršūnėje.

Akutes geriausia imti iš šviežiai nupjautų skiepūglių. Jeigu tuojau akiuoti negalima, skiepūglius reikia laikyti susuktus drėgname skudure arba sudrėkintus polietileno plėvelės maišelyje vėsioje patalpoje arba šaldytuve.

Skiepijant pavasarį ir žiemą, skiepūgliai ruošiami iš rudens, genint krūmus žiemai. Skiepūglius per žiemą galima laikyti sudrėkintus polietileno plėvelės maišelyje arba drėgnose pjuvenose 0-2 °C temperatūroje. Žiemai juos galima užkasti ir lauke į smėlį 30-40 cm gylyje, o prasidėjus šalčiams, uždengti medžių lapais ar kt., kad būtų galima lengvai išimti bet kuriuo laiku.


Šaltinis:  Vikipedija