Categories
ROŽĖS

Šiltnamiuose rožės buvo auginamos jau Romos laikais

Šiltnamiuose rožės buvo auginamos jau Romos laikais. Pagreitintą rožių auginimą pirmieji aprašė Plinijus ir Seneka. Ypač gausiai rožės šiltnamiuose pradėtos auginti praėjusio šimtmečio viduryje, išvedus remontantines ir arbatines hibridines rožių veisles. Rožėms reikia daug saulės, šilumos ir oro. Todėl šiltnamiai joms statomi saulėti, šilti ir su gera ventiliacija. Rožės šiltnamiuose sodinamos balandžio—gegužės mėn. pradžioje. Paprasčiausias ir pigiausias būdas yra sodinimas tiesiog į gruntą. Mėnuo prieš rožių sodinimą ar dar anksčiau ruošiama joms žemė.

Žemės rūgštingumas reguliuojamas kalkėmis ar kreida, tinkamiausias pH 5. Į vieną arą paprastai dedama 10 cnt perpuvusio mėšlo ir 100 kg kaulamilčių. Olandai į vieną arą deda 2 m3 perpuvusio mėšlo, 4 kg amonio sulfato ir 4 kg superfosfato, o kalio trąšas įterpia vėliau, tręšiant papildomai. (Naudojant kalio trąšas, reikia nepamiršti, kad rožės yra jautrios chlorui.) Žemė perkasama 50 cm gyliu, sumaišant aukščiau minėtas trąšas, ir palaistoma (1 m2 100 litrų vandens). Paprastai sodinamos iš puodelių žiemą skiepytos rožės. Į 1 m2 sodinama 10-12 krūmelių (30X25 cm). Rygos gėlininkystės ūkiuose į 1 m2 sodinama 11-13, o Tukumo (Latvijos TSR) — net 16-22 krūmelius.

Krūmeliai sodinami taip, kad skiepijimo vieta būtų žemėje arba visai arti jos paviršiaus (Tukumo gėlininkystės ūkyje skiepijimo vieta 10 cm gylyje). Pavasarį, saulei pakaitinus, šiltnamiai jau nuo pat ryto vėdinami, neleidžiama jiems stipriai įkaisti, langai užpavėsinami. Per vasarą rožės 4-5 kartus papildomai tręšiamos azoto, fosforo ir kalio trąšų mišiniu (4 : 5 : 6) (1 m2 25-100 g mišinio). Vokietijos Demokratinėje respublikoje 1 m2 žemės įterpiama 150-250 mg azoto, 800-1500 mg kalio ir 300—400 mg fosforo trąšų. Pirmaisiais metais po pasodinimo krūmeliai dar būna silpni, todėl pirmus žiedinius pumpurus patartina nuskinti. Krūmeliams sutvirtėjus, jau galima leisti pumpurams žydėti. Kad žiedai būtų stambesni, šalutinius pumpurus reikia pašalinti. Skinami tik pradedą sprogti pumpurai.

Tokius žiedus lengviau pervežti. Rudenį sekama, kad temperatūra šiltnamiuose nenukristų žemiau kaip 12-15° C; esant žemesnei temperatūrai, reikia pradėti juos apšildyti. Pavieniai žiedai dar žydi iki gruodžio mėn. Vėliau, jų ramybės periodo metu, temperatūra sumažinama iki —4° C. Gruodžio mėn. rožės genimos, paliekami tik stipresni ūgliai su 2-3 pumpurais. Po genėjimo šiltnamiai išdezinfekuojami, geriausia juos išpurkšti karbolineumu. Po to žemė tręšiama mineralinėmis trąšomis ir perpuvusiu mėšlu (į vieną arą 10 cnt). Visos trąšos šakėmis sekliai perkasamos. Nuo sausio mėn. šiltnamiai pradedami palaipsniui šildyti.

Pirmomis dienomis temperatūra pakeliama iki 5° C, po 3-4 dienų — iki 8-10° C, dar vėliau — iki 10-12° C; taip palaipsniui per 3-4 savaites ji pasiekia iki 20-22° C. Tokia temperatūra palaikoma tol, kol žiedinių pumpurų išryškėja spalva; po to ji žeminama iki 15-16° C ir laikoma, kol dauguma žiedų nuskinama. Paskui ji, kol pumpurų spalva išryškėja, pakeliama iki 20-22° C, ir vėl mažinama iki 15-16° C, kol žiedai nuskinami. Auginant rožes žiemą, žemės paruošimas, sodinimas ir tręšimas atliekamas taip pat, kaip ir auginant vasarą.

Žiemos metu rožės vystosi daug lėčiau. Norint turėti rožių žiedų Naujiems metams, jas reikia genėti rugsėjo mėn. 10-15 d. Ramybės periodo metu, tai yra birželio—liepos mėn., rožės mažiau laistomos, tačiau negalima jų perdžiovinti. Šiuo laiku ypatingą dėmesį reikia atkreipti į ligas ir kenkėjus, kurie šiltu oru labai plinta. Po keturių savaičių rožės, numetus joms lapus, genimos. Pirmaisiais metais jos genimos 40— 50 cm, vėlesniais metais — 60-70 cm. Po genėjimo visi ūgliai pririšami prie atramų, nes, trūkstant šviesos, jie virsta. Pradėjus rožes gausiai laistyti ir 2-3 kartus per dieną purkšti, jos pradeda augti. Ūgliams išaugus 5-8 cm ilgio, jos pradedamos tręšti.

Tolesnė priežiūra tokia pat kaip ir pirmaisiais metais. Žiemą rožių auginimas yra daug sudėtingesnis ir brangesnis. Šiltnamiuose geriausia auginti šias veisles: Baccara — raudonasis, Geheimrat Duisberg aukso geltonumo spalvos, Kordes Sondermeldung — raudonais, Montezuma — rausvais, New-Yorker — raudonais, Ophelia — šviesiai rožiniais, Pascal — baltais, President Herbert Hoover — oranžiškai rausvais, Rose Gaujard — margais (raudona su baltais), Super Star — ryškiai raudonais, Virgo — baltais žiedais.