Categories
Kambarinės gėlės

Nuostabioji monstera, filodendronas ajerinių šeimos augalas

Monstera (Monstera Adans.) Nuostabioji monstera, filodendronas (M. deliciosa Liebm.) ajerinių (Araceae) šeimos augalas, savaime augantis Brazilijos ir Meksikos tropiniuose miškuose. Stiebas laipiojantis, leidžia orines šaknis, kurias reikia susmeigti puodelį, nes jomis augalas papildomai siurbia maisto medžiagas.

Lapai labai puošnūs, dideli, giliai karpyti, ilgakočiai. Gerai auga ir tamsesnėse patalpose. Nemėgsta tiesioginių vidurdienio saulės spindulių. Palankiausia 15-20°C temperatūra; arti krosnių ar radiatorių laikyti nepatartina. Vasarą laistyti gausiai, dažnai purkšti. Dideles gėles kambariuose purkšti nepatogu, todėl kas dvi savaitės ar dažniau reikia lapus nušluostyti drėgna kempine.

Žiemą, laistyti saikingai. Saugoti nuo skersvėjų. Gerai prižiūrimi augalai labai greitai auga. Sudaromas mišinys iš velėninės, mėšlinės, lapų žemės ir smėlio. Vasarą du kartus per mėnesį papildomai patręšiami mineralinėmis ir organinėmis trąšomis. Jauni persodinami kasmet, didesni kas 2—3 metai.

Dauginimas sunkumų nesudaro. Seni stiebai pjaustomi į dalis taip, kad kiekvienoje jų būtų po pumpurą. Tokie gabaliukai sodinami į dėžutes ar puodelius, kurie pridengti stiklais laikomi 20-22° C temperatūroje. Įsišaknija negreitai, po 2—3 ir daugiau mėnesių. Greičiau įsišaknija viršūniniai ir šoniniai auginiai su 2-3 lapais.