Categories
Kambarinės gėlės

Palmės – gražiausių ir vertingiausių kambariuose auginamų augalų

Palmės (Palmae)

Tai vieni iš gražiausių ir vertingiausių kambariuose auginamų augalų. Savaime auga tropikų ir tik nedaugelis rūšių. subtropikų kraštuose. Palmių (Palmae arba Palmaceae) šeimoje yra 130 genčių, kuriose priskaičiuojama apie 1700 rūšių. Pagal lapus jos skiriamos į dvi grupes: plunksniškas ir vėduokliškas. Palmės gerai auga šviesiose, erdviose, gerai vėdinamose patalpose. Tačiau kai kurios rūšys, pavyzdžiui, finikas, šiurkštuolė, neblogai auga ir ankštuose bei nesaulėtuose kambariuose. Jos mėgsta drėgmę.

Vasaros metu jas reikia laistyti gausiai, dažnai apipurkšti. Žiemą laistyti saikingai, tačiau žiūrėti, kad žemė neperdžiūtų. Laistymui ir purkštimui geriau tinka kambario temperatūros vanduo. Laistoma taip, kad sudrėgtų visa puode esanti žemė. Jei pradeda džiūti lapų galai, tai rodo, kad kambario oras palmei yra per sausas, o pati palmė nereguliariai laistoma ar net perdžiovinama.

Palmės persodinamos pavasarį (gegužės mėn.): jaunos persodinamos kasmet, paaugusios kas 3-4 metai, o suaugusios dar rečiau. Jaunoms palmėms žemės mišinys sudaromas iš 2 dalių velėninės, 1/2 dalies perpuvusios mėšlinės, 1/2 dalies lapinės žemės ir 1/2 dalies smėlio. Suaugusioms tinka sunkesnės žemės mišinys — jį daugiau dedama velėninės žemės.

Jaunos palmės persodinimui yra jautrios, sodinant reikia saugoti, kad nenukentėtų jų šaknys. Suaugusios mažiau jautrios. Pavyzdžiui, kai kurie sodininkai siūlo senoms finikinėms palmėms persodinant pašalinti dalį apatinių šaknų. Puodai palmėms parenkami aukšti ir siauri, bet ne per dideli. Persodinant naujas puodas turi būti tik 4-6 cm platesnis už senąjį. Ant puodo dugno reikalingas drenažas.

Nuo gegužės mėn. iki rugpjūčio mėn. pabaigos palmes reikia papildomai tręšti organinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Iš organinių trąšų geriausiai tinka išrūgusios srutos. Imama pusę statinės gryno karvių mėšlo, o kita pusė užpildoma vandeniu ir laikoma 24-26° C temperatūroje, nuolat maišant. Kai iš jų jau nebeišsiskiria dujų burbuliukai, jas galima naudoti, praskiedus 5-6 kartus vandeniu. Laistoma 1-2 kartus per mėnesį.

Kambario sąlygose patogiau naudoti mineralines trąšas. 2 g amonio salietros, 3 g superfosfato, 0,5 g kalio druskos ištirpinama viename litre vandens. Šiuo tirpalu palmės laistomos 1-2 kartus per mėnesį. Arba vietoj gryno vandens palmes visą vasarą galima laistyti tokiu tirpalu: dešimtyje litrų vandens ištirpinti 4 g amonio salietros, 5 g superfosfato, 1 g kalio druskos.

Vasaros metu palmes patartina išnešti lauką. Puodas įkasamas į žemę apsaugotoje nuo vėjų ir vidurdienio saulės spindulių vietoje. Dauginamos sėklomis. Sėklų kevalas labai kietas, todėl jos dygsta labai ilgai, nuo kelių savaičių iki metų. Prieš sėją patartina sėklas 2-3 dienas palaikyti šiltame (iki 50° C) vandenyje.

Sėjama į durpinės žemės ir smėlio mišinį. Iki sudygimo palaikoma pastovi 25-28° C temperatūra ir drėgmė. Daigai su vienu lapeliu persodinami lapinės, durpinės žemės ir smėlio mišinį. Tuo metu pastovi temperatūra palaikoma iki 25° C. Jaunos palmės gerai auga iš apačios apšildomuose inspektuose.