Categories
Kambarinės gėlės

Peperomija pipirinių šeimos augalas

Peperomija (Peperomia R. et P.) Pipirinių (Piperaceae) šeimos augalas, savaime augąs tropinėje Amerikoje. Lapai mėsingi, puošnūs, įvairių formų, dažnai raštuoti, margi. Gerai auga šiltuose ir pakankamai drėgnuose kambariuose. Nemėgsta stiprių ir tiesioginių vidurdienio saulės spindulių. Geriau tinka pavėsingos vietos. Pavasarį ir vasarą laistoma gausiai, dažnai purkščiama, rudenį ir žiemą — saikingai.

Pavasarį persodinama į purią žemę, sudarytą iš lapinės, durpinės žemės ir smėlio mišinio. Ant puodelio dugno reikia įruošti gerą drenažą. Vasaros metu 2-3 kartus papildomai tręšiama mineralinėmis trąšomis. Lengvai dauginama sėklomis, auginiais ir lapais. Sėklos sėjamos kovo mėn. į 1 dalies lapinės žemės ir 1/9 dalies smėlio mišinį lėkštelėse. Pasėliai pridengiami stiklu, rytą ir vakare apipurkščiami. Daigai su dviem lapeliais persodinami į dėžutes, o vėliau po vieną puodelius.

Persodinti laikomi šviesioje, nuo stiprių vidurdienio saulės spindulių apsaugotoje vietoje. Auginiais ir lapais dauginama kovo—balandžio mėn. Nupjauti su lapkočiais lapai susmaigstomi į drėgną smėlį ir uždengiami stiklais. Neužilgo lapkočio pamate išsikala šaknelės ir pumpuras, iš kurio pradeda augti naujas augalas.

Pasirodžius pirmajam lapeliui, persodinama į puodelį, o senas lapas nupjaunamas ir gali būti vėl panaudotas dauginimui. Taip iš vieno ilgakočio lapo galima išauginti kelis naujus augalus. Tokiu pat būdu dauginama ir auginiais. Kambariuose galima auginti kelias peperomijų rūšis.

Pilkoji peperomija (P. incana Dietr.). Stiebas užauga iki 50 cm aukščio. Lapai beveik apvalūs, į viršūnę kiek susiaurėję. Jauni ūgliai ir lapai labai pūkuoti.

Sanderso peperomija (P. sandersii DC.). Lapai 3–5 cm skersmens, kiaušiniški, margi, ilgais, tamsiai raudonais lapkočiais. Tai viena iš gražiausių peperomijų rūšių.

Žvilgančioji peperomija (P. magnolifolia Dietr.). Šios peperomijos stiebai svyra žemyn. Lapai kiaušiniški, stori, žvilgančiu paviršiumi.