Categories
ROŽĖS

ROŽIŲ ŽIEDŲ SKYNIMAS IR JŲ LAIKYMAS

Žiedų skynimas ir jų laikymas. Labai svarbu ne tik mokėti išauginti puikius, geros kokybės žiedus, bet ir nuskintus kuo ilgiau išlaikyti dekoratyvius vazoje.

Žiedo patvarumas pirmiausia priklausys nuo paties krūmo stiprumo, taip pat jo tręšimo bei laistymo. Be to, ne visų veislių žiedai vienodai ilgai žydi, vienų — 2-3 dienas, kitų — 10 ir daugiau. Rožės, kurios auginamos apželdinimui, nuskintos laikysis blogiau. Pagrindinių, tvirtų šakų žiedai taip pat bus patvaresni, negu šalutinių. Kuo vėliau žiedas nuskintas ir labiau išsiskleidęs, tuo trumpiau žydės vazoje. Tačiau ir per anksti nuskintas, neišsivystęs žiedinis pumpuras gražiai neišsiskleis, o kartais gali ir visai nepražysti arba pražydęs greitai nuvysti.

Žiedus geriausia skinti, kai tiktai išsiskleidžia pirmasis vainiklapis.

Reikia žinoti ir kokiu laiku žiedus skinti: Pavyzdžiui, priešpiet arba vidurdienį, taip pat karštą dieną nuskintas žiedas laikysis blogiau, negu nuskintas anksti ryte ar pavakaryje arba vėsią dieną.

Šviežiai nuskintus žiedus prieš juos transportuojant būtina bent pusvalandžiui pamerkti ne šaltesnį kaip 18 °C vandenį. Jeigu nuskintus žiedus skubiai reikia transportuoti ir nėra kada merkti į vandenį, kotelių galus galima lengvai apdeginti degtuko arba žvakės liepsnoje, kad užsitrauktų pjūvio žaizdelė.

Jeigu žiedas kurį laiką buvo be vandens, nepatartina iš karto merkti į vazą. Jį reikia panardyti i vandenį ir, įstrižai nupjovus kotelio galą (11 pav.), kuri laiką palikti įmerktą iki žiedo, kad prisigertų vandens. Prieš merkiant vazą reikia pašalinti apatinius stiebo lapus.

Rožės mėgsta erdvias, plačias, gilias vazas, daug vandens. Geriausiai tinka šaltinio, švarus lietaus, upės arba ežero vanduo, taip pat pastovėjęs ir vandentiekio vanduo. Vazoje jos nepakenčia kitų gėlių kaimynystės. Šviežių žiedų nepatartina merkti su senais. Vandenį reikia keisti kasdien.

Pamerktų rožių lapus, tik ne žiedus, naudinga kartkartėmis apipurkšti vandeniu, ypač jei kambaryje sausas oras.

Rožės, kaip visos skintos gėlės, nepakenčia tiesioginių saulės spindulių ir skersvėjo. Jos labai jautrios etileno dujoms, kurias išskiria prinokę vaisiai. Todėl nei kambaryje, nei rūsyje šalia vaisių nepatartina laikyti nuskintų

Jeigu žiedas ilgokai laikomas vazoje ir vainiklapiai pasidaro nestangrūs, kotelio pjūvį reikia atnaujinti. žiedas geriausiai atsigaivina, kai lapai ir stiebas iki žiedo palaikomas panardintas vandenyje. Jau po 30— 45 minučių vainiklapiai pašviežėja ir pasidaro stangrūs. Panardintas vandenyje rožes galima palikti ir visai nakčiai. Tik svarbu, kad biltų švarus vanduo ir indas, kotelio galas neiškiltų iš vandens ir nesušlaptų žiedas.

Kad žiedas ilgiau žydėtų, kai kas bando į vazą įdėti kai kurių medikamentų — piramidono, aspirino.

Tačiau jie praktiškai nieko nepadeda. įvairiose šalyse šiuo klausimu daromi bandymai, gaminami specialūs preparatai. Buitinės chemijos gamykla šiam tikslui gamina preparatą „Buton”, Latvijos — „Nora”.

Preparato „Buton” pusė tabletės ištirpinama viename litre virinto ir ataušinto iki kambario temperatūros vandens ir įdedama 2 valgomus šaukštus cukraus, Ketvirčiui litro nevirinto švaraus vandens imama 10 miligramų (1 valgomas šaukštas) preparato „Nora” ir tiek pat cukraus. Prieš merkiant minėtus tirpalus žiedus būtina bent 2-4 valandas palaikyti panardintus švariame vandenyje (stiebą su lapais iki žiedo). Per visą laiką tirpalas vazoje nekeičiamas. Žiedai šiuose tirpaluose būna dekoratyvūs iki 12-14 dienų. Jeigu jie apvysta, atgaivinami aukščiau aprašytu būdu (vandenyje atnaujinamas stiebo pjūvis arba stiebas iki žiedo kelioms valandoms panardinamas į vandenį ir kt.).

Nuskintus rožių žiedus galima išlaikyti ir pamerktus vandenyje (1-5°C temperatūros ir 90% drėgnumo patalpoje). Tačiau taip laikyti galima ne ilgiau kaip 6 dienas.


Šaltinis: Vikipedija