TULPIŲ KASIMAS, DERLIAUS TVARKYMAS IR LAIKYMAS
Kasimo laikas
Tulpių svogūnai kasami kasmet, nors mažuosius svogūnėlius galima kasti kas antrus metus. Tokių svogūnų kasimo pramečiavimas labai pasiteisina, jei vasara šilta ir sausa. Drėgną ir šiltą vasarą galima prarasti daug svogūnų dėl fuzariozės, o drėgną ir šaltą dėl botrytiozės. Visuomet nuostoliai būna didesni tulpes auginant sunkioje žemėje arba keletą metų toje pačioje vietoje. Be to, antrametės tulpės visuomet anksčiau sudygsta ir dažną pavasari apšąla.
Koks geriausias tulpių kasimo laikas? Paprastai jos pradedamos kasti, kai lapai ima gelsti, o apatinis dar būna ne visiškai nudžiūvęs, kai gelsta ir ruduoja svogūno dengiamasis lukštas. Darvino hibridinės tulpės dažniausiai pradeda džiūti birželio pabaigoje, todėl kasimo darbymeti reikia planuoti maždaug nuo birželio 25 d. Augintojai turi padaryti viską, kad augalai ilgai vegetuotų, išskyrus tą atvejį, kada iškasto derliaus didžiuosius svogūnus norima labai anksti pražydinti.
Ankstyvą tulpių džiūvimą lemia veislės savybės (Kaufmano grupės veislės dažniausiai ima gelsti jau gegužės pabaigoje). Taip pat turi įtakos pasodinto svogūno dydis, nes vienalapiai augalai nudžiūsta 7-10 dienų anksčiau negu žydintys. Anksčiau už kitus nudžiūsta botrytioze ar kitomis grybinėmis ir virusinėmis ligomis sergantys augalai. Taip pat anksti baigia vegetaciją ir augalai, išaugę iš rudenj labai anksti pasodintų ar pramečiavusių svogūng, pražydintų svogūng, skurstantys dėl blogos žemės, agrotechnikos, sausros, maisto medžiagų, ypač azoto, stokos, mechaniškai sužaloti.
Daugelis tulpių augintojų įpratę jas kasti anksti, kai dar šaknys gyvos ir lapai pusžaliai. Jie praranda dalį derliaus masės, didelių svogūnų būna mažiau, tačiau laimi tuo, kad visi svogūnai iškasami, nes klonai dar nesuirę, lukštai tvirtesni. Tokie svogūnai saugyklose retai kada pažeidžiami puvinių. Anksčiau reikia kasti vagose pasodintas ir plūgais atariamas tulpes, kad mažiau svogūnų liktų žemėje. Labai anksti kasti tulpes nuostolinga.
Gerai, kada suspėjama tulpes nukasti per 7-10 dienų, tačiau dažnai šiam darbui prireikia daugiau laiko. Vėliau iškasus, derliaus masė būna pati didžiausia, tačiau daugiau svogūnų lieka dirvoje, daugiau jų būna sutrūkusiais lukštais, užsikrėtusių ligomis, kurie vėliau pūva saugyklose.
Kasimo būdai
Mažesniuose plotuose svogūnai kasami šakėmis arba kastuvais, didesniuose bandoma naudotis technika ir dažnai tai daroma be ūkiško požiūrio. Labai svarbu tulpes iškasti, nežalojant svogūnų ir jų nedaužant. Sužalotų negalima dėti su sveikaisiais, nes tokie visada yra puvinių židiniai. Ligų profilaktikos dėlei iš lauko reikia išvežti nudžiūvusius stiebus ir lapus, ypač jeigu augimo metu jie buvo pažeisti botrytiozės arba tulpės nuolat auginamos toje pačioje žemėje. Tulpių svogūnai brangūs, tai labai rentabili kultūra, todėl reikėtų negailėti išlaidų kasimui rankomis, ypač tuose ūkiuose, kur jų sodinami vos keli hektarai.
Iškasti svogūnai plonu sluoksniu dedami į išdezinfekuotas dėželes, geriausia medines, su metaliniu tinklu ar be jo, ar skylėtas plastmasines. Giedrą dieną dėželes su .iškastais svogūnais iki vakaro geriausia laikyti lauke, jas pridengus nuo saulės. Iškart ant dėželių užrišamos etiketės su veislių pavadinimu arba šifru, pažymini sodintų svogūng dydj bei lauko numerj. Praktikuojama tik ką iškastus svogūnus plauti ir beicuoti. Tokie džiūna ilgiau ir juos reikia džiovinti atidžiai, tačiau vėliau jie būna sveikesni, valant nedulka.
Svogūnų valymas ir rūšiavimas
Labai svarbu neuždelsti svogūnus nuvalyti, nes lukštuose būna kenkėjų ir ligų užkratų. Tačiau pradėjus valyti per anksti, traukiant stiebo liekanas, galima sužeisti svogūno dugnelį, o žaizdelės dažniausiai būna įvairių puvinių priežastis. Anksti nukastus svogūnus galima pradėti valyti po 5-7 dienų, vėlyvo kasimo — dar greičiau. Valant pašalinamos šaknys, senų lukštų liekanos, kruopščiai brokuojami su– žaloti ir pūvantys svogūnai.gūnus plauti ir beicuoti. Tokie džiūna ilgiau ir juos reikia džiovinti atidžiai, tačiau vėliau jie būna sveikesni, valant nedulka.gūnus plauti ir beicuoti. Tokie džiūna ilgiau ir juos reikia džiovinti atidžiai, tačiau vėliau jie būna sveikesni, valant nedulka.
Visi nuvalyti svogūnai rūšiuojami. Rūšiuoti būtina ir sau tolesniam auginimui paliekamus svogūnus, nes reikia žinoti išteklius ir visus svogūnus pasodinti tinkamu gyliu. 5 lentelėje nurodyti šiuo metu galiojantys svogūnų prekiniai standartai.
Mažesni svogūng kiekiai rūšiuojami kalibratoriais. Yra pagaminta specialių rūšiavimo mašinų, dirbančių arpo principu. Jos pagreitina daug laiko atimantį darbą, nors apdaužo svogūnus. Keletą svogūng rūšiavimo mašinų pagamino Raudondvario žemės ūkio elektrifikavimo ir mechanizavimo institutas.
Svogūnų laikymas
Pačios tinkamiausios tulpių saugyklos — erdvios, tamsios, sausos, gerai vėdinamos, atitinkamos temperatūros.
Svogūnai 2-3 savaites džiovinami 20-25°C, o vėliau laikomi 20-17°C temperatūroje. Džiovinimo metu saugyklų oro cirkuliacija 250-300 m3/val., oro kaita iš pradžių 8 kartai per valandą, vėliau — 3 kartai.
Palankiausia 70 % santykinė oro drėgmė. Kai ji didesnė, svogūnai gali pradėti pūti, o kai mažesnė kaip 40% — sumažėja svogūng masė, nes iš jų išgaruoja drėgmė. Pastebėta, kad tai neturi apčiuopiamos reikšmės kitų Inętų derliui, tačiau, sumažėjus svogūno masei, kinta apimtis ir tuo pačiu svogūno prekinė vertė.
Tik ką nukasti svogūnai intensyviai kvėpuoja, išskirdami daug drėgmės, anglies dvideginio ir etileno. Pastarųjų dujų daugiau išskiria nepakankamai subrendę svogūnai, o ypač daug – – pūvantys dėl fuzariozės. Šias dujas reikia nuolat išsklaidyti, nes etilenas apnuodija svogūnus, atsiranda daugiau pažeistų gumozės, dažnai jie blogai šaknijasi, o labiau apnuddyti visiškai šaknų neišleidžia. Pražydinant svogūnus, išlaikytus blogai ventiliuojamose patalpose, gali būti daugiau „aklų– žiedpumpurių.
Blogai vėdinamose patalpose dėžių nereikia krauti aukštas stirtas, jų tankiai statyti, kad nesusikauptų per daug svogūng. Saugyklose svogūnai nepaliekami be priežiūros, nuolat tikrinama, ar nėra pūvančių, ar neisiveisė pelių.
Kokia temperatūra yra pati palankiausia iškastiems svogūnams laikyti, yra tirta Olandijoje, Anglijoje, Danijoje, Japonijoje. G. Papendrachtas (Papendracht, 1955) 445 tulpių veisles pagal dauginimąsi suskirstė į 3 grupes. I grupės veislių išauga daug dukterinių svogūnų, o jų pakaitinis svogūnas šiek tiek didesnis už kitus (‘Edith Eddy’, ‘Lustige Witwe’, ‘Parisi. II grupę sudarė vidutiniškai besidauginančios veislės (‘Apeldoorn’, ‘Rose Copland’, ‘Elmus’, ‘Paul Richter’). III grupės veislių išauga didelis pakaitinis svogūnas, o dukterinių nedaug ir jie maži (‘William Pitt’, ‘Demeter’, ‘Pandion’, ‘Parade’, ‘Temple of Beauty’, ‘Landsedeal’s Supreme’). Yra ir kitokių nuomonių.
Svarbu tikslas,. Kad svogūnai išaugtų dideli, laikoma vienaip, kad jų būtų daug — šiek tiek kitaip. Rasmusenas (E. Rassmusen, 1963) ir Ris (A. Rees, 1972) teigia, kad daugiausia forsibilių svogūnų užauga visą laiką juos laikant 20°C temperatūroje. Kiek vėliau Timeris (M. J. G. Tim-mer, 1975) ir Kosteris (J. Koster, 1976) rekomendavo I ir II derlingumo grupių veislių svogūnus pirmąsias 4 savaites laikyti 25°C temperatūroje, po to iki lapkričio 1 d. 20°C ir likusi laiką iki sodinimo 15°C. Olandijoje tulpės sodinamos lapkričio—gruodžio mėn. III derlingumo grupės veislių svogūnų dauginimuisi intensyvinti siūloma laikyti juos taip, kaip nurodyta lentelėje arba 4-6 pirmąsias savaites 30°C, vėliau iki lapkričio 1 d. 20’C ir likusi laiką iki sodinimo 17°C temperatūroje.
Ilgiau laikyti 25-30°C temperatūroje svogūnai sudygsta gerokai vėliau, o augalai nudžiūva kartu su kitais. Trumpiau vegetavusių tulpių ir svogūnų derlius būna mažesnis. Japonų tyrinėtojai nurodo, kad iš tų svogūnų, kurie visą ramybės metą buvo laikyti 15°C temperatūroje ir auginti ne aukštesnėje, dukterinių svogūnų visiškai neišauga. Neturint galimybės pasirinkti temperatūros režimo, geriausia per 2-3 savaites 20-25°C temperatūroje išdžiovintus svogūnus vėliau laikyti 20°C temperatūroje, o 2-3 savaites prieš sodinimą kiek šalčiau (17°C), kad pasodinti greičiau išleistų šaknis.