Categories
Kambarinės gėlės

ECHMĖJA – kambarinė lapinė gėlė

Echmėja (Aechmea Ruiz et Pav.)

Tai bromelinių (Bromeliaceae) šeimos daugiausia žoliniai augalai, kilę iš Amerikos tropikų. Stiebai trumpi, lapai dygliuoti, sudaro skrotelę. Daugumos augalų lapų viršūnė susisukusi j piltuvėlį, kuriame kaupiasi vanduo. Žiedai susitelkę į varpas, kekes, šluoteles. Pažiedlapiai spalvoti. Vaisius — dėžutė arba uoga.

Augalai dekoratyvūs, ypač lapai. Pas mus iki šiol jų mažai kas augina. Kituose kraštuose plačiai naudojami interjerams puošti. Echmėjos gentyje yra apie 14 rūšių. Iš jų dažniausiai auginamos šios.

Bromelinė echmėja (Aechmea bromellifolia Bak., sin. Macrochordium bromellifolium Beer.). Savaime auga Brazilijoje. Lapai žali, 60 cm ilgio, 5 cm pločio; jų pakraščiai dygūs; skrotelėje užauga 12-20 lapų. Žiedai ilgi, nusvirę, vainiklapiai gelsvai žalsvi. Žiedynas — šluotelė. Žydi žiemą.

Dryžuotoji  echmėja (Ae. fasciata Bak. Billbergia rhotlocyanea Lem.). Kilusi iš Brazilijos. Lapai 50 cm ilgio, 5 cm pločio, sidabrinės žalios spalvos, išmarginti skersiniais dryžiais, skrotelėse jų po 10-20. Žiedynkotis trumpas, iškyla iš lapų skrotelės. Žiedai mėlyni, pažiedės rožinės spalvos, augalui žydint, paraudonuoja. Žydi liepos—rugsėjo mėnesiais. Gerai pakenčia sausą orą, todėl galima auginti kambariuose.

Lindeno echmėja (Ae. lindenii C. Koch.) kilusi iš Brazilijos. Lapai žali, 5 cm pločio, tankūs, skrotelėje jų apie 20. Žiedynkotis 30 cm ilgio. Žiedai geltoni, pažiedlapiai rausvi. Žiedynas — cilindriška kekė. Šios rūšies yra dekoratyvių formų margais lapais. Žydi žiemą.

Uodegotoji echmėja (Ae. caudata Lindm., sin. Billbergia forgetii hort.). Kilusi iš Brazilijos. Augalas stambus. Lapai žali, 10 cm pločio, jų galuose yra po rausvą dėmę. Žiedynkotis iškilęs iš lapų skrotelės. Piramidinės formos žiedynas oranžiškai geltonos spalvos. Šios rūšies yra margalapių formų. Jų lapai žali su gelsvais dryžiais.

Dauginimas

Echmėja dauginama ūgliais, kurie, augalams nužydėjus, atskiriami nuo pagrindinio kerelio. Ūglius galima sodinti tiesiog į vazonus, tik reikia žiūrėti, kad kiekvienas jų būtų bent su dviem šaknimis. Silpnesni ūgliai sodinami į dauginimo dėžę ir laikomi, kol išleidžia šaknis.

Echmėja dauginama ir sėklomis. Jos sėjamos tik ką surinktos (nes greit nustoja daigumo) į lapinės žemės ir smėlio mišinį. Pasėjus lengvai pridengiama smėliu. Sėklos gerai dygsta 30°C temperatūroje ir drėgnoje aplinkoje, dar geriau, jei sėjamos sterilizuotą žemę (pakaitintą). Paaugę sėjinukai sodinami į lengvos velėninės, perpuvusios mėšlinės žemės ir smėlio mišinį (3:1:1).

Persodinama anksti pavasarį. Vasarą laistoma gausiai, retkarčiais purškiama. Tręšiama mineralinių trąšų mišiniu (0,2-0,4%) arba srutomis. Tręšiama du kartus per mėnesį. Kai pradeda skleistis žiedynai, geriau laistyti šiltu vandeniu.

Echmėja gerai auga 15-19°C temperatūros kambariuose. Nepakenčia skersvėjų. Kai kurios rūšys jautrios sausam orui. Vasarą reikia apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.

Echmėjos gražūs ne tik žiedai, bet ir lapai, todėl plačiai naudojama interjerams puošti. Gražius derinius sudaro su kitais lapiniais augalais: peperomija, begonija, skindapu.


Šaltinis:  wikipedia