KAIP PASPARTINTI KARDELIŲ PRAŽYDINIMĄ
Gumbasvogūnių paruošimas pražydinimui
Kardelių ramybės periodą galima skirti į du laikotarpius. Pirmasis — giliosios ramybės. Jis trunka apie du mėnesius (priklausomai nuo veislės 20-90 dienų). Pavyzdžiui, jeigu gumbasvogūniai iškasami spalio viduryje, tai gruodžio viduryje jie jau būna pasiruošę vegetacijai. Antrasis laikotarpis — priverstinės ramybės. Jis prasideda tuoj po giliosios ramybės ir trunka iki pavasario, t. y. iki sodinimo.
Pažadinti kardelius iš giliosios ramybės arba sutrumpinti tą laikotarpį labai sunku. Augimo stimuliatoriai (giberelinas, heteroauksinas, tiošlapalas) sutrumpina labai mažai — 3-7 dienomis. Gumbasvogūnius apdoroti pakaitomis žema ir aukšta temperatūra (0-30 °C) taip pat neefektyvu. Todėl gumbasvogūnius paspartintam pražydinimui (forsavimui) galima pradėti ruošti pasibaigus giliosios ramybės laikotarpiui, t. y. praėjus vidutiniškai dviem mėnesiams nuo jų iškasimo.
Norint kardelius pražydinti balandžio pabaigoje—gegužės pradžioje, jie kasami įprastu laiku (spalio pradžioje ar viduryje), o norint pražydinti anksčiau (kovo mėn.), gumbasvogūnius reikia išsiauginti po polietilenine plėvele, tada juos galima pasodinti ir nukasti anksčiau.
Pražydinimui gumbasvogūniai atrenkami visiškai sveiki. Geriausia antros ir trečios, iš dalies ir ketvirtos kartos. Senesnių sodinti nepatartina. Antros kartos gumbasvogūnių skersmuo vidutiniškai — 3,5 cm, o trečios ir ketvirtos — 5,0 cm. Šie turi po 2-3 gerai išsivysč’iusius pumpurus ir gali išauginti po 2-3 žiedynus, bet antrasis ir trečiasis žiedynai sužydi 7-12 dienų vėliau negu pirmasis. N. Rajkovas rekomenduoja palikti du geriausius pumpurus, o kitus pašalinti prieš sodinimą. Tada sutrumpėja pražydinimo laikas.
Gumbasvogūnių terminis paruošimas
Nulukštenti gumbasvogūniai sudedami į dėžutes dviem sluoksniais taip, kad viršutinieji nesiektų apatinio daigų, o remtųsi į keturis apatinius gumbasvogūnius (taip dedant dėžutėje telpa apie 200 I ar II frakcijos gumbasvogūnių) ir 2-4 savaites laikomi 25-30 °C temperatūroje; oro drėgnumas 60-80%. Jei temperatūra patalpoje žemesnė (22— 27 °C), tai laikoma ilgiau — 40-45 dienas. Per šį laiką gumbasvogūniai sudygsta, o aplink dugnelj išryškėja šaknų kauburėliai. Jie turi būti ne ilgesni kaip 1— 2 mm. Jeigu patalpoje oro drėgnumas būna didesnis, pradeda augti šaknys, kurios, sodinant gumbasvogūnius, gali nulūžinėti. Tada sutrikdomas augimas.
Gumbasvogūnius termiškai paruošus, kardeliai pražysta 10-15 dienų anksčiau.
Gumbasvogūniai beicuojami prieš terminį paruošimą, nes, darant atvirkščiai, chemikalai gali pakenkti daigams ir šaknims.
Pražydinimas po plėvele
Paprasčiausias būdas— lysvėse pasodintus gumbasvogūnius pridengti polietilenine plėvele. Tam tikslui geriausiai tinka 80—120 g. storio stabili polietileninė plėvelė. Ji užtempiama ant paruoštų 30-40 cm aukščio karkasų. Oro temperatūra po plėvele 3-5 °C aukštesnė ir pastovesnė. Taip pat susidaro geresnės drėgmės sąlygos (iš dirvos mažiau išgaruoja vandens), ir augalai greičiau ir vienodžiau sudygsta. Šiltesnėmis saulėtomis dienomis plėvelę reikia pakelti, kad augalai gautų gryno oro; temperatūra neturi pakilti aukščiau kaip 25 °C. Maždaug po 25-30 dienų, kai pasirodo 3-4 tikrieji lapai, plėvelė nuimama. Taip kardeliai pradeda žydėti 10-15 dienų anksčiau.
Vis dažniau kardeliai pražydinami mažagabaritiniuose apšildomuose polietileniniuose šiltnamiuose. Juose priklausomai nuo meteorologinių sąlygų gumbasvogūniai sodinami kovo 1-15 d. j neaukštas, 1,2 m pločio lysves; tarplysviai 0,4-0,5 m pločio. Atstumas tarp eilių 20-25 cm, o eilėje tarp gumbasvogūnių apie 10 cm (apie 50 vnt/m2). Dirvos temperatūra, jei papildomai nešviečiama, sodinant ir pasodinus 10-12 °C, o vėliau apie 15 °C, bet ne aukštesnė negu 17°C. Oro temperatūra apie 20 °C.
Vytėnų sodininkystės ir daržininkystės bandymų stotyje nustatomi optimaliausi sodinimo terminai ir parenkamos veislės, kurios apšildomuose (kaloriferiais) polietileniniuose šiltnamiuose žydėtų tuo metu, kai tulpės lauke jau nužydėjusios (gegužės pabaigoje birželio mėn. pradžioje) ir rudenj spalio pabaigoje lapkričio pradžioje, kai trūksta skintų gėlių. Iš 15 tiriamų veislių tinkamiausios pasirodė šios: ‘Happiness'”, ‘Drifted Snow’, ‘Climax’, ‘Honor Guard’. Jos pražydo praėjus 80-83 dienoms nuo sodinimo, o ‘Cigoniukas’ po 70 dienų ir gauta 50-70 žiedynų iš kvadratinio metro.
Šiltnamiuose gumbasvogūniai sodinami į gerai paruoštą ir derlingą dirvą. Lysvių ar juostų plotis 120— 140 cm, tarplysviai 40-50 cm. Atstumas tarp eilių 20— 25 cm. Eilėje j vieną išilginj metrą dvimečių gumbasvogūnių pasodinama 16-20, o trimečių — 12-15 vnt. Dvimečiai sodinami 10 cm (80-100 vnt/m2), trimečiai — 12-15 cm gyliu (60-80 vnt/m2). padarytų vagučių dugną patartina jberti išplauto smėlio, tada išdėstyti gumbasvogūnius ir ant viršaus vėl užberti truputi smėlio, o po to užžerti žemėmis.
Gumbasvogūniai, neturėdami tiesioginio kontakto su dirva, ne taip serga. Pasodinus paliejama ir dirva mulčiuojama perlitu ar kokia nors šviesia medžiaga (vermikulitu, aliuminine folija), kad lempos per daug jos nejkaitintų. Lysvių šonuose kas 10 metry itaisomi metaliniai virbai (180— 200 cm aukščio) ir vėliau ištempiamos vielos, kad augalai neišsikraipytų j šonus.
Kardeliai yra ilgadieniai augalai. Auginant juos šiltnamiuose, kad normaliai vyktų fotosintezė, reikalingas geras apšvietimas. Be papildomo apšvietimo žiemą ar pavasarį kardeliai nepražysta.
Norint pražydinti kardelius vasario pabaigoje—kovo pradžioje, gumbasvogūniai iš lauko iškasami anksčiau (ne vėliau kaip rugsėjo 10-15 d.). Pasibaigus ramybės laikotarpiui jie paruošiami termiškai ir lapkričio pabaigoje (iki gruodžio 1 d.) sodinami šiltnamyje, Šviesti pradedama gumbasvogūniams sudygus. Dienos ilgumas per parą turi būti ne mažiau kaip 15 valandų, Šviečiama nuo 16 valandos po 7-8 valandas.
Jei norima pražydinti gegužės pradžioje, gumbasvogūniai kasami jprastu laiku. Sodinami vasario pirmomis dienomis. Papildomai šviečiama nuo vasario vidurio. Paskui apšvietimo lailcas pamažu trumpinamas — nuo 15 iki 10 valandų (balandžio mėn.).
Gumbasvogūniai, kuriuos numatoma pražydinti lapkričio pradžioje, 2-4 °C temperatūros saugykloje laikomi iki birželio mėn. Po to apdorojami termiškai ir sodinami šiltnamyje liepos 15 d.—rugpjūčio 1 d. Sviečiama rugsėjo mėn. 5-6 valandas, o spalio mėn.— jau 10-12 valandų per parą.
Kardelius galima pražydinti ir Naujiems metams
Tada gumbasvogūniai iki rugpjūčio pabaigos laikomi 2-4 °C temperatūroje (tinka gumbasvogūniai, kurie buvo auginti šiltnamyje pavasarį). Rugsėjo mėn. jie sudaiginami ir iki spalio 1 d. pasodinami. Sudygus šviečiama ne mažiau kaip 15-16 valandų. Zydėti pradeda gruodžio pabaigoje.
Labai svarbu šiltnamyje palaikyti reikiamą temperatūrą ir drėgmę atskirais vystymosi periodais.
Augalams sudygus ir prasikalus pirmam tikrajam lapui, gumbasvoguniai intensyviai šaknijasi. Šiuo periodu (2-3 savaites) dirvos temperatūra 16-18°C, dregnumas vidutinis. Išaugus 2-3 lapams, kai augalai jau gerai įsišaknija, pradedama šviesti. Tuo metu (2— 3 savaites) dirvos temperatūra taip pat 16-18°C, o oro 18-20 C. Laistoma saikingai.
Kai augalai turi 3-4 lapus, pradeda diferencijuotis žiedai. Labai svarbu, kad jie tuo metu (4-6 savaites) gautų pakankamai šviesos (žiemą reikia šviesti 16 valandų) ir temperatūra būtų pastovi (18–±3°C). Periodo pabaigoje temperatūra gali pakilti iki 21-25 °C. Laistoma gausiai.
Pasitaikančios ligos: SKLEROTINIS PUVINYS KEKERINIS PUVINYS