KEKERINIS PUVINYS
Kekerinis puvinys. Šia liga serga tiek šiltnamiuose, tiek lauke bei kambaryje augančios gėlės. Liga pažeidžia ir antžemines, ir žemėje esančias augalo dalis. Ant lapų, stiebų, butonų, žiedlapių pasirodo rudos dėmės, ant kurių, esant drėgnam orui, išsivysto pilkas pelėsis — grybo konidijakočių ir konidijų veja. Laikui bėgant, pažeistose ir pūvančiose vietose, ypač ant stiebų ir svogūnų bei gumbų susidaro grybo skleročiai — smulkūs juodi 0,1-0,5 cm diametro. Skleročiai peržiemoja dirvoje bei ant augalų liekanų.
Ligos sukėlėjai — Botrytis genties grybai (Botrytis cinerea Fr. ir kiti) puola azalijas, begonijas, gloksinijas, chrizantemas, ciklamenus, kardelius, kalceoliarijas, ortenzijas, kaktusus, narcizus, pelargonijas, raktažoles, rožes, fuksijas ir kitus dekoratyvinius augalus. Lauke šie grybai sunaikina daug tulpių, jurginų, ir bijūnų. Augalai apsikrečia šiais grybais iš dirvos skleročiais arba vieni nuo kitų konidijomis.
Kaip kovoti su kekeriniu puviniu
Kovojant su kekeriniu puviniu, reikia gerai vėdinti šiltnamius ir reguliuoti laistymą, kad nesusidarytų didelė oro ir dirvos drėgmė, kad nebūtų krintančiu vandens lašų. Laistant augalus, reikia lieti tik dirvą — nepilti vandens ant augalų. Laikas nuo laiko reikia atsargiai nurinkti, nupiauti ligos pažeistus augalų organus ir juos dėti į sandariai uždaromą indą. Šį darbą reikia atlikti labai atsargiai, kad kuo mažiau nudulkėtų į šalis grybo sporų. Šiltnamiuose negalima laikyti per žiemą apsikrėtusių svogūnų arba gumbų, nes nuo jų apsikrės augantieji augalai.
Taip pat ir sandėliuose reikia nuolat tikrinti, ar nėra šia liga sergančių svogūnų bei gumbasvogūnių, o sergančius nedelsiant pašalinti. Nepertręšti augalų azoto trąšomis, nes jos mažina atsparumą kekeriniam puviniui. Pūvančius bijūnų stiebus pašalinti ir, atkasus žemę, pripilti tarp šaknų žvyro. Ligai smarkiai pasireiškus, reikia keisti arba dezinfekuoti dirvą.
Cheminis kovos būdas
Iš cheminių kovos priemonių geriausiai tinka cinebas arba kaptanas: kaptanas-0,1-0,3°/0, o cinebas 0,3-0,7% koncentracijos.
Šaltinis: wikipedia