Categories
KALIJA Kambarinės gėlės

KALIJA – ŽINGINYS – kambarinė žydinti gėlė

Kalija, žinginys (Zantedeschia aethiopica Spreng. sin. Calla aethiopica L.)

Ajerinių (Araceae) šeimos gėlė, kilusi iš Pietų Afrikos. Lapai dideli, gys­loti, ilgakočiai. Požiedlapis (gėlininkai vadina žiedu) baltas, švelniai kvepia. Žydi sausio—balandžio mėnesiais.

Kur auga

Kalija gerai auga ir žydi, esant 10-15 temperatūrai, šviesioje, tačiau sau­lės nekepinamoje vietoje, gausiai laistoma. Mažai laistomos (keletą kartų perdžiovintos) kalijos žiedai neišsivysto ir dažniausiai žydi po lapais.

Auginimas

Ją galima auginti vazone arba medinėje dėžėje. Žemių mišinys paruošia­mas velėninės, lapinės, supuvusio gryno galvijų mėšlo ir smėlio (santykiu 2:1:0,8:0,5). Be to, į vieną kibirą žemių mišinio naudinga įmaišyti 20 g kaulų miltų, 15 g kalio druskos ir 25 g superfosfato. Žemių mišinys paruošiamas iš anks­to, 4 savaites prieš persodinimą. Peržydėjusi kalija persodinama, pradėjus la­pams gelsti. Vasarą ją galima laikyti darže, tiesiog pasodintą į dirvą be vazono. Rugpiūčio—rugsėjo mėnesiais kalija iš dirvos iškasama, sodinama į atitinkamo dydžio vazoną arba dėžę ir nešama į vėsų, gerai vėdinamą kambarį. Po 3— 4 savaičių kalija statoma į šiltesnę (10-12°) šviesią vietą. Sausio mėnesį stato­ma į dar šiltesnę (15° ) vietą.

Auginimo programa/grafikas:


DARBAI

ATLIKIMO LAIKAS (mėn.)

Išskirsčius kerą

Padauginus “miegančiais” vaikais
Sodinama į lysves, vazonus VII – IX
Sodinama į dėžutes, lysves VIII – IX
Sodinama į lysves I -II
Leidžiama ilsėtis VI.15 – VIII.1 Pirmuosius du metus auginama be poilsio
Pradeda žydėti X – XI Trečiaisiais metais

Kalijos dauginimas

Kalija dauginama sėklomis ir kero dalijimu. Surinktos sėklos tuoj pat sėja­mos į vazonėlius arba dėžutę. Sėjimui paruošiamas žemių mišinys iš velėninės, durpinės, lapinės žemės ir smėlio (santykiu 1:1:1:0,5). Paaugę sėjinukai sodi­nami į 8 cm skersmens vazonėlius. Vėliau jie dar 2-3 kartus persodinami į vis didesnius vazonus. Iš sėklų išaugintos kalijos pradeda žydėti 2-3 metais.

Keras dalijamas rudenį arba pavasarį, kai kalija persodinama.

Kitos susijusios temos: Kalijos kenkėjai ir ligos | KALIJŲ dauginimas „miegančiaisiais“ vaikais


Šaltinis: wikipedia