Categories
Kambarinės gėlės MEILENIS

MEILENIŲ DAUGINIMO BŪDAI

Dauginimas sėklomis.

Mūsų gėlininkystės ūkiai meilenius paprastai daugina vegetatyviai (svogūnais), tačiau juos galima dauginti ir sėklomis, tiktai šiuo atveju neišlaikomos veislės savybės.

Meilenių sėklos sėjamos į lengvą, derlingą substratą, kurio pH 6,3-6,5. Sėjama 0,5-1 cm gyliu dėžutes arba į stelažus. Esant substrato temperatūrai 18-20°C, o oro 20-25°C, meilenių sėklos sudygsta po 2-4 savaičių, o po mėnesio pradeda formuotis svogūnėliai. Šiuo laikotarpiu sėjinukai saikingai laistomi, šiek tiek pritemdomi, gerai vėdinamas šiltnamis. Išaugus antrajam lapeliui (po 2-3 mėn.), sėjinukai pikuojami 4×5 cm atstumu. Jie reguliariai laistomi ir papildomai tręšiami 0,1% mineralinių trąšų tirpalu.

Rudenį ir žiemą nebetręšiama, mažiau laistoma. Temperatūra turi būti 16-18°C. Sėjinukai auginami be poilsio. Pavasarį, pagerėjus šviesos sąlygoms, pradedama daugiau lieti ir tręšti 0,2% kristalino tirpalu. Sekantį rudenį, kai sėjinukai jau turi po 3-5 lapus ir 1-1,5 cm skersmens svogūnėlius, persodinami į stelažus 7-10 cm atstumu, priklausomai nuo jų dydžio.

Sekančiais auginimo metais meilenių sėjinukams taip pat neleidžiama ilsėtis. Rudenį ir žiemą jie laistomi kartą per 2-3 savaites, o nuo vasario iki spalio mėn. papildomai tręšiami, atsižvelgiant agrochemines analizes. Mineralinių trąšų koncentracija neturi būti didesnė kaip 0,2% . Antraisiais metais iki vasaros pabaigos meileniai išaugina daug lapų ir apie 3 cm skersmens svogūnus. Tada juos jau reikia ruošti poilsiui. Meileniai pradedami mažiau lieti, nebetręšiami, o po 2-3 savaičių iškasami ir surūšiuojami.

Dauginimas atskiriant vaikus.

Meileniai nedaug teišaugina mažų svogūnų. Jų kiekis priklauso nuo veislės. Augantys maži svogūnėliai silpnina motininį svogūną, todėl, pasibaigus poilsiui (rugpjūčio—rugsėjo mėn.), juos reikia atskirti. Prieš tai meileniai 3-4 d. nelaistomi. Jeigu jie auginami lysvėje ir nenumatomi iškasti, tada; prieš atskiriant vaikus, žemę nuo svogūno reikia atkasti. Maži svogūnai atskiriami juos atsargiai pasukant. Jeigu ant atskirto svogūnėlio pasidaro žaizdelė, ją reikia apibarstyti sutrinta medžio anglimi. Šiuo atveju medžio anglies miltelių reikia pabarstyti ir prie seno svogūno žaizdelės ir jį užkasti žeme. Nuo vazonuose augančių meilenių vaikai atskiriami juos persodinant.

Meilenių vaikus reikia atskirti labai atsargiai, nepažeidžiant šaknų. Jeigu svogūnai vežami iš kitur, reikia labai saugoti, kad nebūtų pažeidžiamos ir neperdžiūtų šaknys.

Nuo motininio svogūno atskirti maži svogūnėliai surūšiuojami ir pagal dydį sodinami į stelažą po 70-100 vnt/m2. Jie 2-3 metus auginami be poilsio tokiomis pačiomis sąlygomis kaip sėjinukai. Per tą laiką, esant gerai agrotechnikai, svogūnėliai išauga iki 5-7 cm skersmens ir juos jau galima pražydinti.

Dauginimas svogūno dalimis.

Dauginimui šiuo būdu atrenkami ne mažesni kaip 9 cm skersmens, sveiki, neperdžiūvę svogūnai. Meilenių svogūnus galima dalinti ištisus metus, tačiau geriausia sausio—vasario mėn. Nuo svogūno pašalinami visi žvynai ir visos šaknys. Pjaunant šaknis, reikia stengtis nepažeisti svogūno dugnelio. Taip paruoštas svogūnas supjaustomas vertikaliai 1-2 cm pločio dalimis. Didelį svogūną galima padalinti net į 12-16 dalių. Kiekviena atpjauta svogūno dalis išskirstoma atskirais žvyneliais taip, kad kiekvienas jų turėtų po dalį dugnelio, kuriame yra miegantys pumpurai.

Visą svogūną, priklausomai nuo jo dydžio, galima suskirstyti į 50-60 žvynelių. Jie susmaigstomi į perlitą arba smėlį po 500-1000 vnt./m2. substratą smeigiama tik trečdalis žvynelio. Oro temperatūra turi būti 22-23°C, o substrato 1-2°C didesnė. Esant per drėgnam arba per daug sausam substratui bei žemesnei jo temperatūrai, svogūno žvynų dalelės supūna. Optimaliomis sąlygomis po 3-4 savaičių ant dugnelio tarp žvynų pradeda augti 1-2 maži pumpurėliai. Iš pradžių jie auga labai lėtai, vėliau — gana sparčiai.

Jie reguliariai pradedami laistyti ir tręšti 0,1-0,2% mineralinių trąšų mišinio tirpalu. Išaugus 2-3 lapeliams, maždaug po 5 mėn., augalėliai jau turi pakankamas šaknis. Jie sodinami 4-5 cm atstumu tokį pat substratą kaip sėjinukai ir auginami tokiomis pačiomis sąlygomis.


Šaltinis: wikipedia