Categories
ROŽĖS

ROŽIŲ AUGINIMO TECHNOLOGIJOS

Rožynas. Labai svarbu rožynui parinkti tinkamą vietą. Nuo to priklauso rožių auginimas, žydėjimas ir žiemojimas.

Labai gerai, kai sklypas saulės apšviečiamas pirmoje dienos pusėje ir yra nuolydis (ne didesnis kaip 8-10°) į pietryčius, pietus arba pietvakarius. Sklypas šiaurinėje pastato pusėje arba dideliu kampu pasviręs į šiaurę rožėms visai netinka. Saulėtame sklype jos pražysta 10-15 dienų anksčiau, negu pavėsyje, ir beveik visos kartu.

Bet ir per daug atviras, visą dieną saulės apšviečiamas sklypas irgi ne visai tinka rožėms. Tokiame sklype, ypač jeigu rožės pasodintos pietinėje pastato pusėje, karštomis vasaros dienomis nuo saulės išblunka žiedai, ir jie greičiau peržydi.

Kokios blogos vietos sodinimui

Rožės blogai auga po medžiais, ypač po uosiu, klevu, beržu, guoba. Čia jas daugiau puola ir įvairūs kenkėjai.

Nemėgsta rožės ir atvirų vietų, ypač prie pastato kampo, kur nuolatos pučia skersvėjai. Geriausia, kai rožynas apsaugotas nuo šiaurės ir šiauryčių vėjo.

Rožės negali augti ir per drėgnose žemėse, kur gruntinis vanduo aukščiau kaip 1.5 m. Gruntinio vandens lygis nustatomas taip. Dirvai pradžiūvus, apie gegužės vidurį, sklype reikia iškasti 2 m gylio duobę. Po kelių dienų į ją prisirinks vandens. Kokiame gylyje vanduo, toks ir bus gruntinio vandens lygis. Per drėgnas dirvas prieš sodinimą reikia nusausinti.

Rožyno komponavimas

Labai svarbu, kad rožynas deramai įsikomponuotų ir į sodybos, gėlyno aplinką. Reikia gerai apgalvoti ir kokį plotą jam skirti. Norint sudaryti ryškesnes spalvines dėmes, sodinama keliolika arba keliasdešimt rožių krūmų. Tačiau gana efektingai, ypač gazono fone, gali atrodyti ir keletas tinkamai pasodintų krūmų aukštį, veislių žydėjimo laiką, spalvas ir kt. Rožynui skirto ploto forma priklauso nuo takų, aikštelių ir viso gėlyno išplanavimo. Taisyklingos, stačiakampio formos rožyne ir aikštelės takai bus taisyklingi. Rožes geriau sodinti ne eilėmis, bet laisvai, priekyje – žemesnes, toliau – aukštesnes. Gražiau, kai spalvingumu jos išsiskiria iš aplinkos. Tamsias veisles geriau sodinti šviesiame fone. Sodinant šalia kitų gėlių, reikia žiūrėti, kad rožių nenustelbtų kitos gėlės. Tokiu atveju geriau, kad jos žydėtų skirtingu laiku.

Labai įspūdingai sodyboje arba kolektyviniame sode atrodo laipiojančios rožės. Jas galima sodinti prie vartų, pastatų sienų, įvairioms atraminėms sienutėms apželdinti, užmaskuoti aplinkos nepuošiančias vietas.

Negalima pamiršti ir stiebinių rožių

Stiebines rožes tinka sodinti prie takų, aikštelių. Stiebines rožes geriausia auginti tokio aukščio, kad jas būtų galima gerai matyti iš viršaus, paliekant 1-1.2 m aukščio kamienus. Laipiojančias rožes reikia auginti aukštesnių (1.4-1.5 m) kamienų.

Pasitaikančios ligos: KEKERINIS PUVINYS


Šaltinis: Vikipedija