Categories
Kaktusai

Agava (lot. Agave) kaktusas

Agava kaktusas lot. Agave priežiūra, persodinimas trąšos ligos kenkėjai

Agava (lot. Agave) kaktusas

2023-03-30

Agava (lot. Agave) yra sukulentai su dideliais lapais aštriais galais. Agavų gentis yra labai įvairi, o dideli, standūs augalai užauga iki 3 m aukščio ir pločio. Taip pat yra mažų, lėkštės dydžio agavų ir keletas agavų rūšių minkštais lapais ir be dyglių. Agavų lapai paprastai būna mėlynai žalios spalvos, o šilto klimato veislių - pilkai žalios spalvos. Kai kurių agavų lapai yra įvairiaspalviai, su aukso ar baltomis žymėmis.


Agavos - tai augalai, auginami dėl įspūdingos lapijos. Tai monokarpinis augalas, t. y. žydi tik vieną kartą per visą savo gyvenimą. Agavos labai pakenčia nepriežiūrą ir gali augti be papildomos priežiūros, jei tik turi gerai drenuojamą dirvožemį ir pakankamai saulės šviesos.

Paprastai lėtai augančias sukulentines agavas geriausia sodinti pavasarį arba ankstyvą rudenį. Kai agava subręsta po kelerių metų ar net kelių dešimtmečių, iš augalo vidurio dažnai išauga aukštas gėlės stiebas. Žiedai būna varpelio formos, ilgai žydi baltais, geltonais ir žaliais atspalviais. Daugumos agavų rūšių augalas žūsta, kai žiedai subrandina uogų sėklas. Tam tikros agavų rūšys, vertinamos kaip pagrindinis distiliuotų likerių tekilos ir mezkalio ingredientas. Iš agavos augalo taip pat galima gaminti sirupą - įprastą cukraus alternatyvą, kurios glikemijos indeksas yra daug mažesnis nei cukraus ar medaus. Keturios agavos augalo dalys yra apdorojamos ir verdamos bei gali būti valgomos. Atkreipkite dėmesį, kad žalios agavų sultys yra toksiškos žmonėms ir naminiams gyvūnams.
Agava kaktusas lot. Agave priežiūra, persodinimas trąšos ligos kenkėjai

Agavo auginimas patalpoje, kokia vieta, kiek šviesos reikia

Auginant augalą patalpoje, jis turėtų būti tokioje vietoje, kur gauna daug šviesos, pavyzdžiui, į pietus ar vakarus orientuotame lange. Kad visos augalo pusės gautų šviesos ir augtų tolygiai, indą reikėtų apsukti kas savaitę ar dvi. Esant šiltam orui, augalą galima išnešti į lauką, kad jis gautų visą saulės šviesą. Tai nėra augalas, kuriam tinka dirbtinis apšvietimas. Indą reikėtų pastatyti prie šviesiausio lango ir įsitikinti, kad jis nėra šalto skersvėjo kelyje. Visą žiemą laistykite negausiai, tik tiek, kad lapai būtų purūs.

Kokia dirva/žemė tinka Agavai?

Auginant agavos augalus svarbu atsižvelgti į dirvožemio drenažą, nes blogas drenažas gali sukelti šaknų puvinį ir pražudyti augalą. Agavos mėgsta smėlėtą arba akmenuotą dirvožemį, kurio pH nuo šiek tiek rūgštaus iki šiek tiek šarminio, tačiau jos gali augti bet kokio tipo dirvožemyje su geru drenažu. Norėdami imituoti agavų augalams būdingą dykumos aplinką, galite juos pasodinti į indą su kokybišku kaktusų arba sukulentų vazonų mišiniu, o vazonų mišinį padengti plonu smulkių akmenukų sluoksniu.

Agavos laistynas vasarą, žiemą

Vasarą augalą laistykite kartą per savaitę, o žiemą - kartą per mėnesį. Prieš laistydami būtinai palaukite, kol žemė išdžius. Gera oro cirkuliacija labai svarbi siekiant išvengti grybelinių ligų, ypač drėgnoje aplinkoje. Jei agavų augalus vasarą perkelsite į lauką, pasirūpinkite, kad jie turėtų daug vietos ir būtų užtikrinta gera oro cirkuliacija.

Agavos tręšimas

Pirmuosius porą metų agavos augalus tręškite kas mėnesį pavasarį atskiestomis subalansuotomis skystomis trąšomis. Augalui subrendus, trąšų paprastai nebereikia. Tręšimas skatina jų žydėjimą, o tai gali sutrumpinti jų gyvenimo trukmę.

Agavos dauginimas

Subrendę agavos augina jauniklius, arba mažus naujus augalus aplink savo pagrindą. Šiuos jauniklius galima dauginti, kad subrendęs augalas neperaugtų. Jauniklius galima dauginti bet kuriuo metu, tačiau geriausia palaukti, kol jų skersmuo pasieks kelis centimetrus. Daugelio agavų rūšių šaknys yra negilios, todėl jas galima auginti negiliuose induose. Tik įsitikinkite, kad indas yra tvirtas ir gali išlaikyti augalo svorį. Idealiai tinka neglazūruotas molinis vazonas, nes per jo sieneles išgaruoja perteklinė dirvos drėgmė. Taip pat įsitikinkite, kad inde yra pakankamai drenažo angų.

Kada ir kaip persodinti agavą?

Paprastai rekomenduojama agavą persodinti kas kelerius metus, geriausia pavasarį arba vasarą. Naudokite šiek tiek didesnį indą ir šviežią vazonų mišinį. Kai augalas subręs, galite palikti jį tame pačiame inde, tačiau planuokite kas porą metų atnaujinti vazonų mišinį. Agavų lapus genėti ir prižiūrėti reikia tik tada, kai lapai nudžiūsta arba suserga. Norėdami pašalinti lapus, aštriomis genėjimo žirklėmis nupjaukite juos netoli dirvos lygio.

Agavos kenkėjai ir ligos

Agavos paprastai yra atsparios kenkėjams ir ligoms, tačiau straubliukai gali padaryti didelę žalą, įsiskverbdamas į augalą ir dėdamas kiaušinėlius. Jei pastebėjote, kad taip atsitiko, geriausia pašalinti augalą, kad vikšrai neplistų ant kitų agavų. Taip pat agavos gali turėti ir miltuotojų skydamarių ir skydamarinių kenkėjų. Šiuos kenkėjus galima naikinti vatos gumulėliu, pamirkytu alkoholio tirpale.

D.U.K klausimai apie Agavą kaktusą

Kodėl krenta agavos lapai?

Nukritę lapai gali rodyti, kad straubliukai yra, tačiau taip pat gali būti ir dėl netinkamo laistymo. Dėl perteklinio laistymo gali pradėti pūti šaknys, o tai savo ruožtu trukdo lapams gauti drėgmės ir maistinių medžiagų iš dirvožemio, todėl jie krenta. Pasirūpinkite, kad tarp laistymų būtų pakankamai laiko viršutiniams keliems centimetrams dirvos išdžiūti.

Kodėl geltonuoja agavos lapai?

Viena iš galimų priežasčių, dėl kurių lapai gali pagelsti, yra perteklinis laistymas. Kita galima priežastis - nepakankama saulės šviesa, dėl kurios augalas gali prarasti gyvybingumą. Norint nustatyti pageltusių lapų priežastį, svarbu stebėti augalą visą dieną, ar jis nėra ilgesnį laiką šešėlyje. Jei taip, gali padėti augalo perkėlimas į saulėtesnę vietą.

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Agave