Categories
Kaktusai Kambarinės gėlės

Lapenis (lot. epiphyllum) kaktusas

Lapenis epiphyllum kaktusas su lapais priežiūra, auginimas, persodinimas ligos kenkėjai

Lapenis (lot. epiphyllum) kaktusas

2023-03-26

Kas yra Lapenis (lot. epiphyllum)? Kaktusas su lapais - tai kaktusai, augantys ne žemėje, o ant kitų augalų. Jie kilę iš atogrąžų miškų Centrinėje ir Pietų Amerikoje ir dažnai laikosi ant medžių šakų ar kamienų.


Augalų augimui palaikyti augalams reikia įvairių maisto medžiagų, priklausomai nuo konkretaus augalo ir jo augimo stadijos. Trys pagrindinės augalų maistinės medžiagos paprastai gaunamos iš dirvožemio: azotas, fosforas ir kalis.
Lapenis epiphyllum kaktusas su lapais priežiūra, auginimas, persodinimas ligos kenkėjai

Lapenio priežiūra. Kur auga ir kas patinka kaktusui lapeniui

Lapenis – kaktusas su lapais, kurie natūraliai auga šiltuose, drėgnuose, pavėsinguose miškuose, auginant juos kaip kambarinius augalus reikia panašių sąlygų. Šie kaktusai, kitaip nei dauguma kaktusų, nemėgsta tiesioginių saulės spindulių, jiems reikia drėgno oro ir reguliaraus laistymo.

Kokios trąšos patinka lapeniui

Trys pagrindinės augalų maistinės medžiagos paprastai gaunamos iš dirvožemio: azotas, fosforas ir kalis.
Kitos gyvybiškai svarbios dirvožemio maistinės medžiagos, pavyzdžiui, magnis, kalcis ir siera, taip pat yra visuotinai priimtinos. Sodininkystės entuziastai gali papildyti augalus maistinėmis medžiagomis tręšdami juos trąšomis, kurios gali padėti padidinti augalų augimą ir pagerinti žydėjimą bei vaisių derėjimą. Maistines medžiagas pasisavina ne iš medžio šeimininko, o iš drėgnos aplinkos ir aplink jas besikaupiančių pūvančių lapų.

Kokia temperatūra labiausiai tinka lapeniui? Ir kur jį laikyti?

Lapenis (epiphyllum) nepakenčia žemos temperatūros ir neišgyvena, jei jų temperatūra yra žemesnė nei 10 °C. Juos geriausia auginti kaip kambarinius augalus arba šildomame šiltnamyje, o vasaros mėnesiais juos galima laikinai perkelti į šiltą, šiek tiek pavėsyje esančią vietą lauke. Fotosintezės procesą skatina saulės šviesos energija. Siekiant užtikrinti augalų sveikatą, svarbu juos laikyti atokiau nuo radiatorių ir kitų šilumos šaltinių, taip pat nuo šalto skersvėjo.

Kiek reikia kaktusui lapeniui šviesos?

Kaktusai mėgsta daug ryškios šviesos, tačiau juos reikėtų saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, kad nenudegtų. Kaktusams geriausiai tinka filtruota saulės šviesa, kuri yra panaši į natūralioje atogrąžų miško aplinkoje esančią šviesą. Turėtų užtekti kelių valandų ryto saulės, tačiau geriausia vengti vidurdienio saulės. Jei augalas gauna per daug šviesos, jis gali nuvysti augimą ir pagelsti lapai. Dėl per mažo apšvietimo augalas gali augti silpnai.

Lapenio laistymas (pavasaris, vasara)

Lapenio kaktusas yra kilęs iš tropinių atogrąžų miškų, todėl mėgsta drėgną orą. Pavasario ir vasaros mėnesiais svarbu reguliariai laistyti augalus, kad dirvožemis būtų drėgnas, bet ne permirkęs. Laistykite augalus, kai tik dirva pradeda džiūti, ir leiskite vandens pertekliui nutekėti. Nepalikite augalų stovėti vandenyje. Žiemą, kai augalus perkelsite į vėsesnę vietą, laistymą sumažinkite. Kompostą laikykite tik šiek tiek drėgną, bet niekada ne visiškai sausą. Augalus būtina laistyti, kad jie būtų sveiki ir produktyvūs.

Lapenio augimo vieta, koks vazonas ir kada geriausia tai daryti?

Paprastai geriausia epifilinius kaktusus kuo ilgiau palikti tame pačiame vazone, nes jie žydi tik tada, kai jų šaknys užpildo indą. Jei juos reikia perkelti į naują vazoną, geriausia tai daryti pasibaigus žydėjimui, nuo pavasario iki rudens, stengiantis nepažeisti šaknų. Pasirinkite indą, kuris būtų tik šiek tiek didesnis už šaknų kamuolį, kad neperkrautumėte vazono, nes tai gali trukdyti žydėjimui. Kad vanduo greitai nutekėtų, reikėtų naudoti, vazoną su drenažu. Atsargiai elkitės su ilgais augalo stiebais, nes jie yra trapūs ir lengvai pažeidžiami. Pastatykite augalą naujame inde tokiame pačiame aukštyje, kokiame jis augo anksčiau. Augalą konteineryje sutvirtinkite ir gausiai palaistykite.

Kokia žemė/dirvožemis/kompostas tinka kaktusaui lapeniui?

Kaktusų kompostavimas gali būti naudingas augalų šaknų sistemai, nes padeda išvėdinti šaknis ir išvengti puvimo. Idealiai tinka standartinis kaktusų komposto mišinys, į kurį pridėta smėlio ar perlito, arba galite sumaišyti savo, naudodami tris dalis priemolio komposto, dvi dalis smėlio ar perlito ir vieną dalį durpių neturinčio universalaus komposto. Naudokite purią, greitai drenuojančią žemę su papildomomis lengvomis ir akytomis medžiagomis, kad būtų pagerintas drenažas. Puikiai tinka azalijų mišinys su perlitu.

Lapenio žydėjimas, kaip paspartinti ir kada jis žydi?

Norėdami paskatinti žydėjimą žiemą, perkelkite augalus į vėsesnę vietą (apie 11-14 laipsnių Celsijaus) ir sumažinkite laistymą, tačiau palaikykite dirvą drėgną. Kompostas turi būti tik šiek tiek drėgnas. Niekada neleiskite jam visiškai išdžiūti. Toks vėsesnis ir sausesnis periodas stimuliuoja augalus ir skatina juos formuoti žiedinius pumpurus. Kai žiediniai pumpurai susiformuoja, augalus reikėtų grąžinti į įprastą vietą, aukštesnę nei 15 °C temperatūrą, ir atnaujinti įprastą laistymo režimą.

Kaktuso lapenio genėjimas. Kaip ir kada tai padaryti?

Augalo dydį ir formą galima reguliuoti genėjimu ir treniravimu. Jei stiebai per ilgi, juos galima nupjauti arba sutrumpinti. Nauji ūgliai paprastai išauga iškart už nupjautos vietos. Būkite atsargūs, kad po didesnio genėjimo neperlaistytumėte, nes sumažės augalo vandens poreikis.

Kaip ir kada dauginti lapenį?

Naujų augalų auginimas iš esamo augalo dalių vadinamas vegetatyviniu dauginimu. Tai galima daryti su šaknų, stiebo, lapų ar pumpurų auginiais, kurie, tinkamai paruošti ir pasodinti tinkamomis sąlygomis, išleidžia šaknis ir galiausiai tampa savarankiškais augalais. Nupjovus ir pasodinus sėklas, gaunami skirtingi augalai, kurie gali žydėti kitą pavasarį. Gali prireikti ketverių ar daugiau metų, kad sėklomis užaugintas augalas pražystų. Norėdami dauginti augalus iš stiebo auginių, nuo sveikų stiebų galų nupjaukite 6-8 cm ilgio atkarpas. Nupjaukite lapus nuo apatinės pjūvio pusės, o nupjautą galą pamerkite į įsišaknijimo hormoną. Įdėkite auginį į vazoną, pripildytą gerai drenuojančio mišinio, ir gerai palaistykite. Laikykite vazoną šiltoje, saulėtoje vietoje ir reguliariai laistykite, kad žemė būtų drėgna, bet nepermirktų. Tinkamai prižiūrimi auginiai turėtų įsišaknyti per 4-8 savaites.

Lapenio ligos ir kenkėjai. Kaip nuo jų apsisaugoti?

Nors Lapenius kaktusus paprastai lengva prižiūrėti, jei jiems sudaromos tinkamos auginimo sąlygos, svarbu laikytis rekomenduojamų sodinimo ir nuolatinės priežiūros instrukcijų, kad būtų užtikrintas geriausias įmanomas rezultatas.
Nežydėjimas gali lemti tai, kad žiemą trūksta vėsesnio ir sausesnio periodo. Tai galima ištaisyti užtikrinant tinkamą augalo priežiūrą, įskaitant vėsesnę temperatūrą ir sausesnes sąlygas žiemą. Paprastai augalai geriausiai žydi, kai jų šaknys užpildo indą, todėl svarbu vengti vazono perpildymo.
Rudos dėmės ar pakitusios augalų stiebų spalvos gali atsirasti dėl nudegimo nuo stiprių saulės spindulių. Kad to išvengtumėte, visą vasarą augalus laikykite nuo tiesioginių saulės spindulių, šviesoje. Kitos galimos priežastys - perteklinis laistymas arba grybelinės ligos.
Šaknų puvinys yra rimta augalų problema, dėl kurios pagelsta apatiniai lapai, sulėtėja ar suminkštėja augimas, o kartais žlunga stiebai. Norėdami patikrinti, ar augalas nesupūva, išimkite jį iš vazono ir apžiūrėkite šaknis. Sveikos šaknys yra geltonos spalvos, o rudos ir purvinos, apsuptos permirkusio dirvožemio, rodo, kad augalas perlaistytas.
Jei augalas gauna per daug saulės šviesos, lapai įgauna raudoną atspalvį. Nors kaktusas su lapais – Lapenis geriausiai auga vietose, kur saulė šviečia vos kelias valandas, ilgai būnant saulėje augalas gali nudegti.
Epifiliniai kaktusai yra jautrūs keliems įprastiems šiltnamių kenkėjams. Reguliariai tikrinkite augalus, nes visada lengviau kovoti su kenkėjais, jei jie aptinkami anksti. atkreipkite dėmesį: Miltuotieji skydamariai, amariniai, raudonosios voratinklinės erkės.

Kokios lapenių rūšys ir hibridai?

Yra daug lapenių rūšių ir hibridų, dažnai su dideliais ir kvapniais žiedais. Žiedai gali būti įvairių spalvų: raudoni, balti, rožiniai, violetiniai, geltoni arba oranžiniai. Jie paprastai išsiskleidžia nuo ankstyvo pavasario iki vasaros vidurio. Kai kurių hibridų žiedai gali būti iki 30 cm skersmens. Pavieniai žiedai dažnai būna trumpalaikiai, trunka tik porą dienų. Kai kurie žiedai pražysta vakare, kad pritrauktų naktį skraidančius apdulkintojus.

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Epiphyllum