Hidroponinis kaktusų auginimo būdas
Pastaruoju metu gėlininkų tarpe atsiranda vis daugiau hidroponinio auginimo būdo šalininkų. Tokiu atveju augalų nereikia dažnai laistyti, netenka rūpintis žemės sudėtimi, purenimu, ir kaktusai gerai auga, žydi (ypač zigokaktusai ir epifiliumai).
Turint didelę kaktusų kolekciją (kaktusai labai įdomūs, kai jų yra daug ir įvairių), hidroponinį auginimo būdą kambario sąlygomis taikyti sunkoka. Tam reikėtų trigubai daugiau vietos. Tačiau atskirus stambius egzempliorius auginti hidroponiniu būdu vis dėlto patartina.
Auginant kaktusus šiuo būdu, reikia dviejų indų. Išorinis, keramikinis, 1-31 talpos indas gali būti glazūruotas, dekoratyvus. I ji pilamas maistinis tirpalas. Antrasis, vidinis, indas taip pat keramikinis, bet mažesnis, neglazūruotas, jo apatinėje dalyje turi būti dvi eilės drenažinių skylučių. Jis įstatomas į išorinį indą taip, kad nesiektų dugno dviejų reikia indų išorinio, kuriame yra maistinis tirpalas, ir vidinio, kuriame į substratą pasodinamas kaktusas substratas
Bet kurią kultūrą auginant be žemės, reikia atitinkamo substrato augalui tam tikroje padėtyje fiksuoti. Substratas turi būti neutralus, nereaguojantis su maistiniu tirpalu ir leidžiantis orui laisvai patekti į šaknis. Šią savybę turi žvyras, granito skalda, vermikulitas (hidrožėručių grupės mineralas). Pastarasis, būdamas chemiškai neaktyvus, ypač tinka substratui. Be to, šiam tikslui tinka ir keramzitas, susidedantis iš susmulkintų akytų gabalų. Jis pasižymi lengvumu, birumu, sterilumu, puikiai praleidžia orą, augalai nesužeidžiami, šaknų kaklelis neišsikiša į paviršių jame gerai drėksta šaknys. Persodinti į keramzitą gerai įsišaknijusios šaknys apima visą substratą. Keramzitas patogus dar ir todėl, kad jo nereikia dažnai dezinfekuoti, jis neaktyvus ir neutralus.
Koks substratas bebūtų, prieš sodinant augalus, jį reikia pusę valandos pavirinti. Tada žūva visi kenkėjai ir ištirpinamos nereikalingos druskos. Pavirintas substratas perplaunamas. Maistiniam tirpalui paruošti 1 litrui švaraus lietaus vandens imama 1 tabletė ,,B” (gaminama Latvijoje) arba Siguldos mišinio ,,B” (trąšos su mikroelementais).
Augalą išimame iš vazono, nuplauname šaknis (ant šaknų neturi likti žemių) ir sodiname į indą su substratu, kurio gabalėliai – 2-6 mm dydžio (atsižvelgiant į šaknų stambumą). Smarkiai prispausti substratą prie šaknų nepatartina – jas galima sužaloti.
Pirmomis po persodinimo dienomis augalai laikomi švariame vandenyje. Į išorinį vazoną pripilama tiek vandens, kad jis siektų indą su augalu (vanduo turi būti virš šaknų galiukų). Po kelių dienų vanduo pakeičiamas maistiniu tirpalu. Pastarąjį augalui sunaudojus, įpilama vandens iki nurodyto aukščio.
Tirpalas keičiamas kartą per mėnesį. Jį augalai įsisavina priklausomai nuo temperatūros, šviesos, drėgmės, taip pat ir nuo augalo dydžio. Kai šaknys išauga ir išlenda pro indo skylutes, maistinio tirpalo lygį galima šiek tiek sumažinti.
Ilgai vartojant maistinį tirpalą, ant vazonų sienelių, augalo šaknų ir substrato nusėda ištirpusios druskos. Kartą per metus susikaupusias druskas reikia nuplauti.
Geriausia persodinti augalus iš žemės į hidroponinį substratą pavasarį. Maistinio tirpalo atsargas reikia laikyti vėsioje tamsioje patalpoje.
Žiemą žemėje augantiems kaktusams leidžiama pailsėti, laikant juos žemoje temperatūroje ir po truputį laistant. Kyla klausimas, o kaipgi sudaryti reikiamas poilsio sąlygas kaktusams, auginamiems hidroponiniu būdu ir jiems taip pat reikia žemos temperatūros, tirpalo koncentratas žiemą turi būti silpnesnis, jis turi liesti tik pačius šaknų galelius.