Categories
Kaktusai

Mamiliarija (lot. Mammillaria) kaktusas

Mamiliarija kaktusas priežiūra auginimas,ligos kenkėjai persodinimas

Mamiliarija (lot. Mammillaria) kaktusas

2023-03-29

Mamiliarija (lot. Mammillaria) yra viena didžiausių kaktusinių šeimos genčių, kurioje, priklausomai nuo klasifikacijos, yra apie 200-300 rūšių. Dauguma šių rūšių yra kilusios iš Meksikos, tačiau yra ir iš pietvakarių Jungtinių Amerikos Valstijų, Gvatemalos, Hondūro, Karibų jūros regiono, Kolumbijos ir Venesuelos.


Mamiliarija yra kaktusai ir sukulentai, kuriems auginimo sąlygos paprastai nereikalauja daug dėmesio. Mamilarijos - tai kaktusų rūšis, populiari dėl savo grožio ir lengvos priežiūros. Jie yra geras pasirinkimas žmonėms, pradedantiems auginti kaktusus.

Mamiliarija yra maži kaktusai rutuliškais arba trumpais cilindriniais stiebais. Jie gali augti pavieniui arba kekėmis, o jų stiebų skersmuo svyruoja nuo 1 iki 20 cm, o aukštis - nuo 1 iki 40 cm. Kai kurios rūšys gali sudaryti daugiau kaip 100 stiebų krūvas, kurių skersmuo siekia 1 m. Visos rūšys turi spirališkai išsidėsčiusius gumburėlius su areolėmis ir dygliukais galuose. Jie būna įvairių spalvų: nuo baltos, žalsvos ir geltonos iki rožinės ir raudonos, dažnai su tamsesne vidurine juostele. Mamiliarija paprastai pradeda žydėti antraisiais metais, dažnai suformuodami žiedą aplink stiebą. Vaisiai yra klubo formos arba pailgi, dažniausiai raudoni, bet kartais balti, geltoni, žali arba purpuriniai. Sėklos būna rudos arba juodos.
Mamiliarija kaktusas priežiūra auginimas,ligos kenkėjai persodinimas

Ar Mamiliarija mėgsta ryškią sviesą? Kaip auginti kambaryje?

Mamiliarija gerai auga intensyvios šviesos sąlygomis, tačiau jas gali nudeginti ilgai trunkanti tiesioginė vasaros saulė. Sodinkite jas tokioje vietoje, kurioje tiesioginiai saulės spinduliai šviečia 4 valandas per dieną. Jei mamiliarija auginate kambaryje, statykite juos prie šviesiausio namų ar biuro lango, kad gautų pakankamai šviesos. Jei įmanoma, pastatykite vazonus balkone arba sode, kad nuo pavasario iki rudens būtų daugiau šviesos. Saulės spindulių kiekį didinkite palaipsniui, kad išvengtumėte saulės nudegimų.

Dirvožemis Mamiliarijai, koks mišinys?

Mamiliarijai reikia dirvožemio mišinio, kuriame būtų užtikrintas šaknų vėdinimas ir geras drenažas. Galima naudoti komercinius kaktusų vazonų mišinius arba 70-80 % mineralinio smėlio (pvz., rupaus smėlio, pemzos ar perlito) mišinį.

Ar Mamiliarija atspari karščiui? O kaip žiema?

Mamiliarija yra atspari karščiui ir mėgsta 21-27 laipsnių pagal Celsijų temperatūrą. Tačiau jos nėra atsparios šalčiui ir negali ištverti šalčio. Jei gyvenate vietovėje, kurioje žiemos būna šaltos, geriausia mamilariumus auginti vazonuose, kuriuos galima įnešti į patalpą.

Mamiliarijos laistymas (pavasaris, ruduo, žiema). Koks vazonas tinkamiausias.

Geriausias būdas užtikrinti sveiką augimą nuo pavasario iki rudens - giliai palaistyti augalus, o prieš laistant vėl leisti dirvai visiškai išdžiūti. Niekada neleiskite augalams stovėti vandenyje, nes tai gali sukelti šaknų puvinį. Žiemos mėnesiais nutraukite laistymą. Mamiliarijos augalo vazonas turėtų būti 10 % platesnis už augalą, su drenažo skylutėmis. Metams tinka 10-15 cm skersmens vazonas.

Mamiliarijas tręšimas kaip ir kokiomis trąšomis

Auginimo sezono metu tręšdami mamiliarijas galite padėti jiems vešėti ir žydėti. Idealiai tinka vandenyje tirpios kaktusams ir kitiems sukulentams skirtos trąšos. Jei tokių nerandate, tinka ir kambarinių augalų trąšos su didesniu fosforo ir azoto santykiu (pvz., 5-10-5 tirpalas). Tik netręškite žiemą, kai mamiljarijos miega.

Kaip ir kada persodiniti Mamiliariją

Paprastai rekomenduojama mamiliarijos kaktusus kas dvejus trejus metus persodinti į šiek tiek didesnį nei ankstesnis vazoną. Prieš persodinant reikia leisti dirvožemiui visiškai išdžiūti. Geriausias metų laikas Mamiliarijos kaktusams persodinti yra žiemos pabaiga arba ankstyvas pavasaris, tačiau šį procesą galima atlikti beveik bet kuriuo metu. Po persodinimo maždaug savaitę nelaistykite augalo, kad sumažintumėte šaknų puvinio riziką.

Mamiliarijos dauginimas

Mamiliarijas galima dauginti dviem būdais: sėklomis arba dalijant atžalas. Nesunkiai galima rasti atžalų, susitelkusių aplink motininio augalo pagrindą. Joms pašalinti galima naudoti žnyples, aštrų, sterilų peilį arba skustuvo ašmenis. Po pjūvio geriausia kelias dienas palikti vietą, kad ji susigulėtų, ir tik tada atsiskyrėlį pasodinti į vazoną su gerai drenuojančia žeme. Geriausias laikas šalinti atžalas yra pavasarį ir vasarą.

Mamiliarijos auginimas iš sėklų, kaip tai padaryti?

Mamiliarijas galima auginti iš sėklų - tai įdomus būdas pagausinti kolekciją. Sėklos turėtų būti sėjamos į vazoną su gerai drenuotu dirvožemio mišiniu vėlyvą pavasarį arba vasarą. Vazonėlį reikia pastatyti saulėtoje vietoje, o žemę palaikyti drėgną, kol sėklos sudygsta. Esant 21-27 °C temperatūrai, sėklos paprastai sudygsta per savaitę ar dvi. Kitą pavasarį daigai bus paruošti persodinti į savo vazonėlius.

Mamiliarijos ligos ir kenkėjai

Mamilariumai paprastai yra atsparūs ligoms, tačiau juos gali pažeisti kenkėjai, pavyzdžiui, grybinis uodukas, voratinklinės erkės, miltuotieji skydamariai ir skydamariniai.
Tokie kenkėjai kaip miltuotieji skydamariai ir skydamariniai gali pakenkti mamiliarijas iščiulpdami augalų sultis. Juos gali būti sunku pastebėti dėl jų mažo dydžio ir maskuotės tarp augalo spyglių. Ypač sunku pastebėti miltliges, nes jos dažnai slepiasi po dirvos paviršiumi. Skydamarinius taip pat gali būti sunku aptikti.
Vienas iš būdų kovoti su augalų kenkėjais - naudoti medvilninius tamponėlius, pamirkytus alkoholyje. Apipurškus augalą 70 % spiritu, galima lengviau kontroliuoti sunkiai pastebimus kenkėjus.
Mamiliarijas, auginamas kaip kambarinius augalus, dažniausiai pažeidžia bakterinės arba grybelinės ligos, kurias sukelia perlaistymas. Vienintelis būdas kontroliuoti infekcijos plitimą - pašalinti pažeistas augalo dalis. Kai mamiliarija sunyksta, gydyti jau per vėlu.

Šaltinis: https://lt.wikipedia.org/wiki/Mamiliarija